Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zainaugurowano obchody 85-lecia Polskiego Radia

0
Podziel się:

Otwarciem wystawy "Jubileuszowy salon radiowy", prezentującej plakaty,
afisze i ulotki radiowe z lat 1925-82, zainaugurowano w poniedziałek w Warszawie obchody 85.
rocznicy powstania Polskiego Radia.

Otwarciem wystawy "Jubileuszowy salon radiowy", prezentującej plakaty, afisze i ulotki radiowe z lat 1925-82, zainaugurowano w poniedziałek w Warszawie obchody 85. rocznicy powstania Polskiego Radia.

Na wystawie, otwartej w poniedziałek w holu głównym budynku Polskiego Radia, zebrano ponad 30 plakatów, m.in. afisz informujący o nadchodzącym sezonie programowym 1930/31 w Polskim Radiu, plakaty z okresu powojennego zachęcające do słuchania audycji regionalnych, obwieszczenia i komunikaty przypominające słuchaczom o obowiązku rejestracji odbiorników i opłacania abonamentu. Najstarszy afisz pochodzi z 1927 roku.

Prezes Polskiego Radia Jarosław Hasiński przypomniał podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, że 1 lutego 1925 roku po raz pierwszy w eter popłynęły słowa: "Tu próbna stacja radionadawcza" i ta właśnie data uznawana jest za dzień narodzin Polskiego Radia.

Z okazji inauguracji obchodów dziennikarzom zaprezentowano kilkuminutową prezentację archiwalnych fotografii i dźwięków Polskiego Radia, m.in. fragment transmisji z pogrzebu Józefa Piłsudskiego, sejmowe przemówienie Józefa Becka z maja 1939 r., komunikat z 1 września 1939 roku: "Halo tu Warszawa i wszystkie rozgłośnie Polskiego Radia. Dziś o godzinie 5.40 oddziały niemieckie przekroczyły granicę polską, łamiąc pakt o nieagresji".

Okolicznościowe audycje, wystawy i rocznicowe sesje będą odbywać się przez cały rok. Dzieje Polskiego Radia - historię poszczególnych anten i audycji radiowych - opisywać będzie wrześniowa wystawa pt. "Tu Polskie Radio: 1925-2010. Wystawa jubileuszowa" w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy. Przypomniane zostaną sylwetki osobistości radiowych - spikerów, twórców popularnych audycji oraz nagrania ze zbiorów Archiwum Polskiego Radia, prezentacje multimedialne z fragmentami kronik filmowych oraz radiowe pamiątki udostępnione przez pracowników Polskiego Radia.

"Złota setka Teatru Polskiego Radia" - to seria płyt CD, którą z okazji swego jubileuszu Polskie Radio zaczęło wydawać w roku ubiegłym. Album inicjujący serię to dwupłytowe wydanie dramatu Janusza Krasińskiego "Czapa, czyli śmierć na raty" (2009) - w wersji z 1965 r., wyreżyserowanej przez Zbigniewa Kopalkę i w wersji z 2005 roku, w reż. Janusza Kukuły. Kolejną propozycją z serii, wydaną już w 2010 roku, jest album zawierający dwa słuchowiska oparte na dramatach Zbigniewa Herberta - "Drugi pokój" (nagranie z 19 marca 1958 r.) oraz "Lalek" (zrealizowane 1 października 1962 r.). W słuchowiskach wystąpili m.in. Gustaw Holoubek, Hanna Stankówna, Kalina Jędrusik i Zbigniew Zapasiewicz.

Zaplanowano wiele seminariów i sesji. 16 kwietnia odbędzie się trzyczęściowa sesja techniczna pt. "Polskie radio na fali" - jej tematem będzie m.in. historia technik związanych z produkcją i emisją w Polskim Radiu, obecne możliwości i technologie przyszłości. Na październik zaplanowano seminarium na temat roli rozgłośni zagranicznych w najnowszej historii; w listopadzie odbędzie się seminarium poświęcone materiałom Polskiego Radia znajdującym się w archiwach i instytucjach kultury.

18 września Polskie Radio zorganizuje dzień otwarty dla swoich słuchaczy, a zwieńczeniem obchodów będzie grudniowy koncert galowy w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Wręczone zostaną wówczas nagrody Polskiego Radia: Złote Mikrofony, Diamentowe Mikrofony, Honorowe Złote Mikrofony i Diamentowe Batuty. Przez cały rok wszystkie anteny Polskiego Radia będą prezentować bogate w archiwalia specjalne programy i cykle tematyczne. Na stronie internetowej obchodów zostało zamieszczone multimedialne kalendarium obejmujące lata 1926-2009, uzupełnione o zdjęcia i dźwięki.

W swoim jubileuszowym roku Polskie Radio włączy się także w obchody 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. 13 stycznia Radio podpisało porozumienie z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina i będzie współorganizatorem najważniejszych wydarzeń związanych z Rokiem Chopina, m.in. XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego. Zaplanowano też ogłoszenie przez Program 1 PR konkursu na najlepsze wykonanie chopinowskiego Poloneza A-dur (maj-czerwiec) i cykl słuchowisk poświęconych Chopinowi, emitowanych raz w miesiącu na antenie radiowej Jedynki. Polskie Radio będzie też transmitowało wiele wydarzeń w Roku Chopinowskim. (PAP)

agz/ ls/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)