Notowania

wiadomości
30.08.2011 14:47

ZAK S.A. zarobiły w pierwszym półroczu ponad 135 mln zł

Koźle (PAP) - Zysk netto Zakładów Azotowych Kędzierzyn S.A. w pierwszym półroczu 2011 wyniósł ponad 135 mln zł. To o ponad 125 mln więcej niż w pierwszym półroczu ubiegłego roku - poinformował we wtorek zarząd firmy podczas konferencji prasowej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Koźle (PAP) - Zysk netto Zakładów Azotowych Kędzierzyn S.A. w pierwszym półroczu 2011 wyniósł ponad 135 mln zł. To o ponad 125 mln więcej niż w pierwszym półroczu ubiegłego roku - poinformował we wtorek zarząd firmy podczas konferencji prasowej.

Przychody ZAK S.A. wyniosły w pierwszym półroczu 1.105,7 mln zł, przy kosztach w wys. 940,9 mln zł. 57 proc. przychodów ze sprzedaży osiągnięto w kraju, 43 proc. z eksportu. Zysk netto wyniósł 135,6 mln zł. W pierwszym półroczu 2010 zysk spółki wyniósł 10 mln zł.

"To był b. dobry pierwszy kwartał, jak mało który w historii, i dobre półrocze. Jest się czym pochwalić" - powiedział na konferencji prasowej prezes zarządu i dyrektor generalny ZAK S.A., Jerzy Marciniak

Tak dobry wynik kędzierzyńska spółka zawdzięcza - w ocenie zarządu - m.in. pozytywnemu efektowi synergii po objęciu większościowego pakietu akcji ZAK przez Azoty Tarnów. "Bardzo wymierne efekty dają wspólne z Tarnowem umowy z bankami i zakupy surowców energetycznych i podstawowych surowców chemicznych" - ocenił wiceprezes spółki Wiesław Skwarko.

Do wysokiego zysku ZAK przyczyniło się także zakończenie realizacji nowej instalacji produkcji kwasu azotowego, oraz dobra koniunktura w sektorze chemicznym, w tym w segmencie produkcji nawozów azotowych.

"O tym, czy nawozy się sprzedają decyduje końcowy odbiorca - czyli rolnicy. W 2010 roku, mieliśmy ostrą zimę i powódź, i rolnicy nie kupowali nawozów. Tegoroczna aura spowodowała, że aplikowali nawozy w większej ilości, niż rok wcześniej. Również wysokie ceny zbóż spowodowały, że rolnicy kupowali nawozy" - zaznaczyła wiceprezes Sabina Nowosielska.

Dobry wynik Kędzierzyna przyczynił się też do zysku całej grupy kapitałowej Azoty Tarnów. "Przychód grupy to blisko 2 mld zł. Zysk netto to 188 milionów, z większym udziałem Kędzierzyna zarówno po stronie przychodów i zysku, jak i kosztów" - wyjaśniał Marciniak.

Grupa kapitałowa Azoty Tarnów składa się ze znaczących polskich przedsiębiorstw chemicznych - Zakładów Azotowych w Tarnowie i Kędzierzynie. Od połowy sierpnia Zakłady Azotowe Tarnów są posiadaczem 66 proc. akcji Zakładów Chemicznych w Policach.

Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. to jeden z największych producentów chemicznych w Polsce. Produkują nawozy azotowe, plastyfikatory do tworzyw sztucznych (szczególnie PCW) oraz surowce do ich wyrobu, a także alkohole OXO i bezwodnik ftalowy. Odbiorcami produktów kędzierzyńskich zakładów jest rolnictwo, budownictwo, przetwórstwo chemiczne i przemysł tworzyw. (PAP)

jsz/ mki/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz