Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zakończył się Festiwal Muzyki Dawnej "Pieśń naszych korzeni".

0
Podziel się:

Msza święta w rycie gregoriańskim w kolegiacie w Jarosławiu (Podkarpackie)
zakończyła w niedzielę przed południem XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej "Pieśń naszych
korzeni".

Msza święta w rycie gregoriańskim w kolegiacie w Jarosławiu (Podkarpackie) zakończyła w niedzielę przed południem XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej "Pieśń naszych korzeni".

Msza odbyła się w języku polskim, ale śpiewy liturgiczne wykonano po łacinie. Chórzystami byli uczestnicy festiwalowych warsztatów, czyli przede wszystkim publiczność, która wcześniej przez cały festiwalowy tydzień uczyła się śpiewu. Swoje umiejętności prezentowali także podczas codziennych jutrzni, nieszporów i mszy gregoriańskich.

Natomiast w sobotnim koncercie finałowym wystąpił chór festiwalowy, utworzony z około 30 osób, w większości kobiet. Chór zaprezentował średniowieczny moralitet Hildegardy z Bingen. Występ przygotowywano pod dyrekcją Roberta Pożarskiego, również na warsztatach festiwalowych.

W festiwalu, który rozpoczął się w minioną niedzielę, wystąpiło łącznie kilkudziesięciu artystów z dziesięciu krajów: Austrii, Hiszpanii, Włoch, Turcji, Rosji, Belgii, Estonii, Rumunii, Tunezji i Polski. Festiwalowe koncerty tradycyjnie odbywały się w jarosławskich świątyniach, głównie obrządku łacińskiego, ale także i w cerkwi.

Publiczność oklaskiwała w ramach tegorocznej imprezy m.in. muzykę na instrumenty klawiszowe z dworu Jana I Aragońskiego z końca XIV wieku, muzykę włoską z XVII wieku, recital muzyki sufickiej, chorały normańsko-sycylijskie, italo-greckie oraz tunezyjskie.

Niezwykłym wydarzeniem była prezentacja jedynego zachowanego przykładu bizantyjskiego teatru liturgicznego "Oficjum o Trzech Młodziankach w Piecu Ognistym". Pokazał go moskiewski zespół Sirin. Oficjum w całości zostało przedstawione po raz pierwszy od około 400 lat.

Ponadto jeden z festiwalowych koncertów został poświęcony osobie i twórczości Wojciecha Bobowskiego (Ali Ufki Beja) - Polaka, który w XVII wieku, jako młody mężczyzna został wzięty do niewoli przez Tatarów, a później sprzedany na dwór tureckiego sułtana, gdzie zrobił karierę m.in., jako muzyk i oficjalny tłumacz. Jego zapisy klasycznej muzyki tureckiej są pierwszym i najważniejszym źródłem muzyki otomańskiej XVI i XVII w.

W czasie trwania festiwalu odbywały się także seminaria, na których uczestnicy poznawali znaczenie śpiewu, jego roli w kościele i przekazie oraz warsztaty chorałów gregoriańskich i chóru festiwalowego. Jak co roku brali w nich udział zarówno artyści występujący na festiwalu jak i publiczność.

Jarosławski Festiwal Muzyki Dawnej jest jednym z nielicznych tego typu imprez w Europie. Odbywa się zawsze w ostatni pełny tydzień sierpnia. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie "Muzyka Dawna", które powstało w Jarosławiu w 1995 roku. Tworzą je w przede wszystkim uczniowie szkół średnich i studenci. Obok innych działań Stowarzyszenie koncentruje się głównie na prowadzeniu całorocznych warsztatów muzyki dawnej, kursów i koncertów oraz na organizowaniu corocznego festiwalu. (PAP)

api/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)