Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zakończył się pierwszy etap projektu Polska Cyfrowa Równych Szans

0
Podziel się:

W ramach projektu Polska Cyfrowa Równych Szans udało się zrekrutować około
2,6 tys. wolontariuszy a w Tarnowie powstanie ogólnopolskie Centrum Kompetencji Cyfrowych. Pierwszy
etap projektu i rekrutacja "Latarników" zakończyły się w piątek.

W ramach projektu Polska Cyfrowa Równych Szans udało się zrekrutować około 2,6 tys. wolontariuszy a w Tarnowie powstanie ogólnopolskie Centrum Kompetencji Cyfrowych. Pierwszy etap projektu i rekrutacja "Latarników" zakończyły się w piątek.

Polska Cyfrowa Równych Szans to wspólny projekt Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz stowarzyszenia "Miasta w Internecie". Pierwszy etap polegał na pozyskaniu wolontariuszy - nazwanych Latarnikami, którzy po przejściu specjalnych, bezpłatnych szkoleń będą pomagać starszym osobom oswoić się z internetem. Do projektu zgłosiło się ponad 3,5 tys. osób, wybrano 2,6 tys.

Niekorzystanie przez starszych z internetu poszerza - zdaniem ministra cyfryzacji Michała Boniego - różnice między pokoleniami. Cyfrowe wykluczenie "kilka lat temu w ogóle nie miało znaczenia, ale dziś wiemy, że świat cyfrowy rozwija się o wiele szybciej niż nam się kiedyś wydawało" - mówił. Osoby starsze, które nie potrafią poruszać się w świecie cyfrowym, są według ministra wykluczone również na rynku pracy i mają coraz większe problemy ze znalezieniem zatrudnienia.

Zakończenie pierwszego etapu projektu wiąże się również z podpisaniem listu intencyjnego w sprawie utworzenia w Tarnowie ogólnopolskiego Centrum Kompetencji Cyfrowych. W ośrodku prowadzone będą prace badawcze nad rozwojem komputerowych technologii i ich zastosowaniu m.in. w edukacji. Pieniądze na jego powstanie pochodzić mają w większości z funduszy unijnych, o pozyskanie których starają się równolegle stowarzyszenie "Miasta w Internecie" oraz władze Tarnowa.

"Istnieje ogromna potrzeba stworzenia miejsca, w którym taki projekt jak Polska Cyfrowa Równych Szans oraz inne projekty działające na rzecz integracji cyfrowej będą miały szansę na rozwój i odpowiednie zaplecze edukacyjne, laboratoryjne i badawcze - powiedział Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia "Miasta w Internecie". - W większości krajów europejskich istnieją takie ośrodki, wykorzystujące potencjał wyspecjalizowanych organizacji pozarządowych, w których kumulacja kapitału intelektualnego, grupy specjalistów oraz ścisła współpraca z samorządami oraz firmami daje wartościowe rezultaty. Chcemy stworzyć takie miejsce w Polsce i chcemy, by Centrum Kompetencji Cyfrowych powstało w Tarnowie."

Przedsięwzięcie wspierają m.in. Lech Wałęsa, Michał Kleiber, Jerzy Koźmiński, Danuta Huebner, Włodzimierz Cimoszewicz, Róża Thun, Janina Paradowska, Andrzej Grabowski i Artur Barciś.

Danuta Huebner, przewodnicząca Komisji Rozwoju Regionalnego UE powiedziała, że lata 2014-2020 będą w Unii Europejskiej czasem wspierania merytorycznych działań i finansowania projektów rozwiązujących w sposób innowacyjny ważne problemy społeczne. Według niej, wykluczenie cyfrowe pokolenia 50+ to w Polsce wielkie wyzwanie i dlatego popiera ideę stworzenia w ramach projektu PCRS krajowego centrum kompetencji w zakresie integracji cyfrowej. Huebner dodała, że lokalizacja takiego centrum w Tarnowie to dobry pomysł, przede wszystkim ze względu na to, że w mieście znajduje się główna siedziba stowarzyszenia "Miasta w Internecie", które "jako jedne z pierwszych w Polsce zwróciło uwagę na głęboki deficyt kompetencji cyfrowych pokolenia 50+".

Projekt Polska Cyfrowa Równych Szans wyróżniono w międzynarodowym konkursie The World Summit on the Information Society Project Prize 2012 w kategorii "capacity building" (z ang. "budowanie potencjału cyfrowego"). Nagroda zostanie przyznana 14 maja na Światowym Szczycie Społeczeństwa Informacyjnego (WSIS) w Genewie.(PAP)

kpk/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)