Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zakończyło się referendum ws. odwołania prezydent Warszawy

0
Podziel się

Zakończyło się referendum ws. odwołania przed końcem kadencji prezydent
Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Mieszkańcy stolicy głosowali od godziny 7. Referendum będzie
ważne, jeśli do urn poszło ponad 389 tys. uprawnionych do głosowania warszawiaków.

bEqNxEjV

Zakończyło się referendum ws. odwołania przed końcem kadencji prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Mieszkańcy stolicy głosowali od godziny 7. Referendum będzie ważne, jeśli do urn poszło ponad 389 tys. uprawnionych do głosowania warszawiaków.

Zbiórka podpisów pod wnioskiem o referendum rozpoczęła się 23 maja. Inicjatorom - Warszawskiej Wspólnocie Samorządowej - udało się zebrać 224 tys. 97 podpisów; prawidłowo złożonych było 166 tys. 726 z nich (wymagane minimum wynosiło 133 tys. 756 podpisów).

WSS zarzuciła Gronkiewicz-Waltz m.in. podwyżki cen biletów, nieprzygotowanie miasta do przejęcia gospodarki odpadami od 1 lipca, a także źle prowadzone inwestycje i rozrost biurokracji. Podpisy pod wnioskiem o referendum zbierały też partie polityczne, m.in. PiS i Ruch Palikota (obecnie - Twój Ruch).

bEqNxEjX

Według danych z drugiego kwartału br., uprawnionych do głosowania w Warszawie jest ponad 1 mln 335 tys. osób. Referendum będzie ważne, jeśli wzięło w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy głosowali w wyborach prezydenta Warszawy w 2010 r., w których zwyciężyła Gronkiewicz-Waltz. Wówczas do urn poszło 649 tys. 49 osób. Oznacza to, że referendum będzie ważne, gdy zagłosowało co najmniej 389 tys. 430 osób.

Jeśli większość głosujących opowiedziała się za odwołaniem prezydent miasta, jej mandat wygaśnie wraz z ogłoszeniem wyniku referendum w dzienniku urzędowym województwa. W takiej sytuacji władzę w stolicy przejmie osoba wyznaczona przez premiera. Tzw. komisarz pełniłby swoją funkcję do czasu wyboru nowego prezydenta.

Warszawiacy głosowali w 863 obwodowych komisjach, w tym w kilkudziesięciu obwodach odrębnych - w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych.

Każdy mieszkaniec uprawniony do wzięcia udziału w referendum może w ciągu 7 dni od publikacji wyników wnieść protest, jeżeli uzna, że dopuszczono się naruszenia przepisów, a naruszenie to mogło wywrzeć istotny wpływ na wynik. Sąd okręgowy rozpatruje protest w ciągu 14 dni od dnia jego zgłoszenia. (PAP)

bEqNxEkd

mca/ malk/

bEqNxEky
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)