Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zakopane: Prokuratura sprawdzi wydatki burmistrza na prawników

0
Podziel się

Prokuratura Rejonowa w Nowym Targu wszczęła we wtorek postępowanie
sprawdzające wobec burmistrza Zakopanego Janusza Majchra, który z budżetu miasta wydał 60 tys. zł
na obsługę prawną spraw karnych wytoczonych przeciw niemu i obecnej sekretarz miasta.

bErwtYnF

Prokuratura Rejonowa w Nowym Targu wszczęła we wtorek postępowanie sprawdzające wobec burmistrza Zakopanego Janusza Majchra, który z budżetu miasta wydał 60 tys. zł na obsługę prawną spraw karnych wytoczonych przeciw niemu i obecnej sekretarz miasta.

"Zawiadomienie do prokuratury złożyła Regionalna Izba Obrachunkowa (RIO) w Krakowie, która uznała że burmistrz przekroczył swoje uprawnienia wydając publiczne pieniądze na adwokatów" - powiedział PAP zastępca prokuratora rejonowego w Nowym Targu Zbigniew Gabryś.

RIO po kontroli wydatków zakopiańskiego urzędu nakazała zwrot wydanych na adwokatów pieniędzy. Jak wynika z raportu RIO, publiczne pieniądze zostały wydane na obsługę prawną w dwóch sprawach karnych, które toczyły się przeciwko Majchrowi i obecnej sekretarz miasta Renacie Szych.

bErwtYnH

Wydatki te, według RIO, nie są związane z zaspokajaniem zbiorowych potrzeb wspólnoty i naruszyły postanowienia ustawy o samorządzie gminnym.

Burmistrz był oskarżony o rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji w miejscowym radiu - sprawa zakończyła się uniewinnieniem, a burmistrz ostatecznie zwrócił pieniądze za obsługę prawną do miejskiej kasy.

Szych, która wówczas pełniła funkcję miejskiej radnej i przewodniczącej komisji rewizyjnej, była oskarżona o niedopełnienie obowiązków - sprawa również zakończyła się uniewinnieniem. Po kontroli RIO sekretarz zobowiązała się do zwrotu pieniędzy do miejskiej kasy.

Jak wyjaśnił PAP przewodniczący Rady Miasta Zakopanego Jerzy Zacharko, Szych wówczas nie była urzędniczką, więc publiczne pieniądze nie powinny być wydawane na jej obronę prawną.

bErwtYnN

Postępowanie sprawdzające w nowotarskiej prokuraturze potrwa 30 dni. (PAP)

szb/ pz/ jbr/

bErwtYoi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)