Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zakopane: Sylwestrowe spotkanie młodzieży esperanckiej

0
Podziel się

Prawie 300 młodych osób posługujących się językiem esperanto przyjechało do
Zakopanego z niemal 30 krajów, aby wspólnie przywitać Nowy Rok. W tym roku międzynarodowe
sylwestrowe spotkanie młodych esperantystów odbywa się po raz pierwszy - powiedział w poniedziałek
PAP rzecznik spotkania, Aurelian Jurkiewicz.

bEgIbhbF

Prawie 300 młodych osób posługujących się językiem esperanto przyjechało do Zakopanego z niemal 30 krajów, aby wspólnie przywitać Nowy Rok. W tym roku międzynarodowe sylwestrowe spotkanie młodych esperantystów odbywa się po raz pierwszy - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik spotkania, Aurelian Jurkiewicz.

Przez wiele lat polscy i niemieccy esperantyści organizowali konkurencyjne imprezy noworoczne. W tym roku postanowili połączyć siły i zorganizować wspólnego sylwestra pod nazwą Europejski Tydzień Młodzieży czyli - w języku esperanto - Junulara E-Semajno.

W programie trwającego tydzień spotkania młodzieży posługującej się językiem esperanto przewidziano wycieczki i spotkania kulturalne. Młodzież obejrzy m.in. spektakle teatralne, wśród których duże zainteresowanie budzi ukraiński Teatr Improvizo z Jałty prezentujący twórczość Antoniego Czechowa, który również znał esperanto. Esperantyści odwiedzą ponadto kopalnię soli w Wieliczce oraz były nazistowski obóz zagłady Auschwitz.

bEgIbhbH

Zakopane w swojej historii po raz trzeci gości tak dużą grupę esperantystów. Pierwszy raz takie spotkanie odbyło się w 1912 r. Wówczas pod Tatry przyjechał także twórca esperanta, Ludwik Zamenhof.

Esperanto to międzynarodowy język pomocniczy, stworzony przez Ludwika Zamenhofa w 1887. "Esperanto to dosyć łatwy język. Ma tylko 16 zasad i każdy człowiek, niezależnie od tego, w której części świata mieszka, może się ich nauczyć" - przekonuje Agnieszka Mozer, esperantystka z Warszawy.

Patronat nad Europejskimi Dniami Młodzieży objął m.in. prof. Władysław Bartoszewski. Organizatorami imprezy są polska i niemiecka młodzież esperancka oraz młodzieżowy klub Varsovia Vento. (PAP)

szb/ hes/ gma/

bEgIbhci
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)