Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zalewski: Białorusini przełamali "barierę strachu"

0
Podziel się:

20.3.Warszawa (PAP) - Zdaniem szefa sejmowej komisji spraw
zagranicznych Pawła Zalewskiego (PiS), zgromadzenie się tysięcy
protestujących Białorusinów po ogłoszeniu wyników niedzielnych
wyborów prezydenckich w tym kraju świadczy o przełamaniu przez
nich "bariery strachu".

20.3.Warszawa (PAP) - Zdaniem szefa sejmowej komisji spraw zagranicznych Pawła Zalewskiego (PiS), zgromadzenie się tysięcy protestujących Białorusinów po ogłoszeniu wyników niedzielnych wyborów prezydenckich w tym kraju świadczy o przełamaniu przez nich "bariery strachu".

Przed północą w centrum Mińska zakończył się wiec białoruskiej opozycji. Kilkanaście tysięcy zgromadzonych wezwano do kontynuowania w poniedziałek protestu przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich.

Zalewski, który był na miejscu, ocenia te szacunki jako zaniżone; według niego, zgromadziło się kilkadziesiąt osób. "Jeśli ktoś jest w stanie zmobilizować takie tłumy, jakie przyszły na plac Oktiabrski wczoraj, to znaczy, że (Alaksandr) Milinkiewicz (kandydat opozycji - PAP) ma poparcie znacznie przekraczające 6 proc." - argumentował.

Białoruska Centralna Komisja Wyborcza poinformowała, że prezydent Alaksandr Łukaszenka uzyskał 82,6 proc. głosów, a Milinkiewicz - 6 proc.

"Biorąc pod uwagę olbrzymią kampanię strachu, która była prowadzona, to fakt, że udało się zgromadzić kilkadziesiąt tysięcy osób, jest niezwykłym wydarzeniem" - uważa Zalewski.

W niedzielę - mówił - widać było wyraźnie, że "realne" jest poparcie dla demokracji i wolności na Białorusi. "Wczoraj na placu Oktiabrskim, a nie w głosowaniu czy oficjalnych liczbach, pokazała twarz inna Białoruś. To jest ważne" - podkreślił szef sejmowej komisji SZ.

Jak ocenił Zalewski, "trudno sobie wyobrazić", aby Polska mogła uznać mandat Łukaszenki za demokratyczny. "Wybory odbywały się w sposób sprzeczny z naszymi wyobrażeniami o demokracji" - argumentował. (PAP)

km/ kaj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)