Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Założenia do projektu ustawy o Systemie Informacji Oświatowej przyjęte

0
Podziel się:

Rada Ministrów przyjęła we wtorek założenia do projektu ustawy o systemie
zbierania danych w oświacie, czyli Systemie Informacji Oświatowej. Założenia zostały przedłożone
przez ministra edukacji narodowej Katarzynę Hall i mają na celu zmianę wadliwego systemu.

Rada Ministrów przyjęła we wtorek założenia do projektu ustawy o systemie zbierania danych w oświacie, czyli Systemie Informacji Oświatowej. Założenia zostały przedłożone przez ministra edukacji narodowej Katarzynę Hall i mają na celu zmianę wadliwego systemu.

SIO funkcjonuje od 2005 r. Są w nim gromadzone zbiory danych o szkołach i placówkach oświatowych, uczniach, słuchaczach, wychowankach i absolwentach. Obejmuje też dane o nauczycielach wychowawcach i innych pracownikach, a także dotyczące wypełniania obowiązku nauki.

Według resortu edukacji, dane w SIO są zbierane i scalane na zbyt wielu szczeblach, co wydłuża ich weryfikowanie. Nie ma także możliwości uzyskiwania aktualnych danych. Dlatego MEN chce zmienić system zbierania danych.

Efektem nowej ustawy o Systemie Informacji Oświatowej byłoby powstanie nowego systemu - SIO II. MEN chce, by nowy system zbierania danych obowiązywał już w 2011 roku.

Nowością będzie zbieranie spersonalizowanych danych o uczniach (do tej pory spersonalizowane dane zbierane są tylko o nauczycielach) - w systemie znajdą się m.in. informacje o spełnianiu obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki, wyniki egzaminów zewnętrznych, informacje o liczbie i rodzaju orzeczeń poradni psychologiczno-pedagogicznej dotyczącej ucznia, np. o konieczności nauczania indywidualnego, specjalnego dla dzieci o różnym rodzaju niepełnosprawności.

Inna zmiana w zasadach działania Systemu Informacji Oświatowej ma doprowadzić do powstania rejestru publicznych oraz niepublicznych szkół i placówek oświatowych (RSPO), stanowiącego część nowej bazy danych SIO. Po umieszczeniu w RSPO każda z tych instytucji, dzięki współpracy z Głównym Urzędem Statystycznym, będzie identyfikowana w SIO poprzez numer REGON. Ma to zapewnić większą wiarygodność informacji zgromadzonych w systemie.

Zaproponowano, aby ustawa weszła w życie 1 września 2011 r., z wyjątkiem przepisów dotyczących zasad działania i organizacji przekazywania danych do bazy SIO z lokalnych baz danych, które miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2012 r.(PAP)

agz/ dsr/ abe/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)