Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zamach w burgas
26.10.2012 07:12

Zamach w Burgas. Sprawca miał pomoc z zewnątrz

Sprawca zamachu na autobus z izraelskimi turystami na lotnisku w Burgas korzystał z pomocy co najmniej trzech zagranicznych wspólników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(mvr.bg)

Sprawca zamachu na autobus z izraelskimi turystami na lotnisku w Burgas korzystał z pomocy co najmniej trzech zagranicznych wspólników, a przygotowania do ataku z 18 lipca trwały półtora roku - ogłosił minister spraw wewnętrznych Cwetan Cwetanow.

_ - Od trzech do pięciu osób brało udział w zamachu na terytorium Bułgarii _ - powiedział Cwetanow telewizji _ 24 godziny _. Minister dodał, że wszyscy wspólnicy byli cudzoziemcami. Nie sprecyzował jednak, jakiej byli narodowości.

W zamachu samobójczym w Burgas, na wschodzie kraju, zginęło pięciu izraelskich turystów, bułgarski kierowca i sam sprawca. Ponad 30 osób zostało rannych. Tożsamości zamachowca wciąż nie ustalono. Nikt nie przyznał się do ataku.

_ - Niektóre dowody, którymi dysponujemy, wskazują, że przygotowania do tego zamachu terrorystycznego trwały półtora roku, z dala od Bułgarii _ - dodał szef MSW. Cwetanow podkreślił, że jest jeszcze za wcześnie, by o ten atak oskarżyć konkretne osoby lub grupy.

_ - Należy opierać się na niezbitych dowodach. To nie był typowe przestępstwo. Należy być bardzo ostrożnym, gdyż chodzi o bezpieczeństwo narodowe _ - zaznaczył minister.

Według władz Izraela za zamachem terrorystycznym - pierwszym w Bułgarii od ponad 25 lat - stoi libańskie ugrupowanie szyickie Hezbollah oraz Iran. Teheran kategorycznie temu zaprzecza.

Z rysopisu opublikowanego na stronach Interpolu wynika, że domniemany zamachowiec miał ciemne włosy i oczy i mógł pochodzić z regionu Bliskiego Wschodu. Mówił po angielsku z niewielkim akcentem.

Czytaj więcej w Money.pl
Samobójca z Burgas nie był w Guantanamo Według ministra nie jest wykluczone, że zamachowiec miał wspólnika. Podkreślił, że sprawca nie był obywatelem bułgarskim.
Zamach w Bułgarii. Donald Tusk zareagował Polski premier złożył dziś kondolencje premierowi Izraela Benjaminowi Netanjahu w związku z zamachem w Burgas.
Kto stoi za zamachem w Burgas? Są oskarżenia Premier Izraela Benjamin Netanjahu oskarżył libański Hezbollah o to, że stoi za zamachem bombowym przeprowadzonym dzień wcześniej w bułgarskim mieście Burgas na autobus z izraelskimi turystami.
Tagi: zamach w burgas, zamach, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz