Notowania

zamieszki w chinach
29.02.2012 07:53

Zamieszki w Chinach. Kilkunastu zabitych

Z kolei chińskie media informują, że to grupa awanturników zabiła 10 osób.

Podziel się
Dodaj komentarz
(jiazi/CC/Flickr)

Co najmniej 12 osób zginęło w starciu, do którego doszło w regionie autonomicznym Sinkiang (Xinjiang) w zachodnich Chinach. Chińskie media informują, że grupa _ awanturników _ zabiła tam 10 ludzi. Policja zastrzeliła dwóch napastników.

Do starć doszło w mieście Yecheng w zamieszkanej przez Ujgurów prefekturze Kaszgar. Jest podobno wielu rannych. Amerykańska rozgłośnia Radio Wolna Azja poinformowała o otrzymaniu e-maila od Ujgura, który był świadkiem tych zajść i który twierdzi, że doszło do nich, kiedy trzech etnicznych Chińczyków obraziło Ujgura. Następnie grupa młodych Ujgurów zaatakowała tych Chińczyków. Według tego świadka policja interweniowała, zabijając 12 Ujgurów. Informacji tych nie udało się na razie potwierdzić.

W Sinkiangu stosunki między wyznającymi islam Ujgurami a Chińczykami są od lat bardzo napięte. W 2009 roku doszło tam do starć na tle etnicznym, w których zginęło ok. 200 osób. Wielu Ujgurów czuje się dyskryminowanych i uciskanych przez Chińczyków. Pekin zarzuca ugrupowaniom ujgurskim dążenia separatystyczne i terroryzm.

Mniejszość ujgurską w Sinkiangu szacuje się na ponad 8 mln osób. Od lat jej przedstawiciele skarżą się na prześladowania kulturalne i religijne. Region ten ma znaczenie strategiczne, sąsiaduje bowiem z Pakistanem, Tadżykistanem, Kirgistanem i Kazachstanem, a poza tym na jego obszarze znajdują się złoża ropy, gazu i węgla.

Więcej informacji dotyczących Chin - czytaj w Money.pl
Chińska biedota wznieciła zamieszki Interweniowała milicja, nie ma doniesień o ofiarach.
Chiny nie pomogą Unii? Na ten temat milczą Nie ma żadnych konkretów na temat ewentualnej pomocy Chin dla Unii Europejskiej.
O kryzysie tylko słyszeli. Oto zielona wyspa W Chinach spadają ceny towarów przemysłowych, a jakość życia społeczeństwa poprawia się.
Tagi: zamieszki w chinach, chiny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz