Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zamieszki w Libanie. Dwóch zabitych w nocnych walkach

0
Podziel się:

Sunnici starli się z szyitami także poza stolicą Libanu, m.in. w położonym na północy mieście Trypolis, a także w miejscowościach między Bejrutem a położonym ok. 40 km na południe miastem Sajda.

Zamieszki w Libanie. Dwóch zabitych w nocnych walkach
(PAP/EPA)

Co najmniej dwóch ludzi zginęło, a kilkunastu zostało rannych w czasie nocnych walk w Bejrucie i innych częściach Libanu - poinformowały służby bezpieczeństwa. W kraju nasilają się obawy przed rozlaniem się wojny w Syrii do sąsiedniego Libanu.

Dziś odnotowano wymianę ognia na granicach dzielnicy sunnickiej i szyickiej w Bejrucie. Wojsko zablokowało kilka ulic w tej okolicy.

W nocy z niedzieli na poniedziałek sunnici starli się z szyitami także poza stolicą Libanu, m.in. w położonym na północy mieście Trypolis, a także w miejscowościach między Bejrutem a położonym ok. 40 km na południe miastem Sajda.

W Trypolisie rozmieszczeni zostali żołnierze, którzy mają przywrócić spokój. Wojskowi ustawili także blokady na drogach, przeszukują samochody i legitymują ludzi.

Najnowsze akty przemocy są dowodem na pogłębianie się napięć między libańskimi społecznościami - popierającymi reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada lub sympatyzującymi z walczącymi z nim rebeliantami.

Większość libańskich sunnitów poparło antyreżimowych rebeliantów, podczas gdy szyici sprzyjają raczej Asadowi, który - podobnie jak wielu ludzi z jego otoczenia - wywodzi się z mniejszości alawickiej. Alawici to wyznawcy skrajnego odłamu szyizmu, a wielu sunnitów uważa ich za niewiernych.

W piątek w Bejrucie doszło do wybuchu samochodu pułapki, w którym zginęło co najmniej osiem osób, w tym sunnicki generał Wissam al-Hassan, szef libańskiego wywiadu. Hassan stał na czele śledztwa, które wykazało, że za zabójstwem premiera Rafika Haririego w 2005 roku stał Damaszek wraz z Hezbollahem.

W niedzielę demonstranci szturmowali w Bejrucie siedzibę rządu. Opozycja zażądała dymisji premiera Nadżiba Mikatiego po piątkowym zamachu, jednak w weekend poinformowano, że szef rządu _ przez jakiś czas _ pozostanie na stanowisku na prośbę prezydenta Libanu Michela Suleimana.

Czytaj więcej o sytuacji w Libanie w Money.pl
Są pierwsze reakcje na masakrę w Bejrucie Z apelem do polityków libańskich, by zapobiegli destabilizacji kraju zwrócił się prezydent Francji Francois Hollande. USA oznajmiły, że zamach jest _ nie do usprawiedliwienia _.
Wybuch w centrum stolicy. Chaos, są ofiary Według informacji libańskiej państwowej agencji prasowej w Bejrucie eksplodował samochód pułapka.
Szturm na siedzibę premiera. Chcą dymisji Do wymiany ognia doszło w centrum Bejrutu, gdzie demonstranci przypuścili szturm na siedzibę libańskiego premiera Nadżiba Mikatiego.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)