Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zamilkł carillon na wieży gdańskiego Ratusza Głównego Miasta

0
Podziel się:

Nie działa carillon, czyli instrument złożony z zespołu dzwonów, zamontowany
na wieży gdańskiego Ratusza Głównego Miasta. Zepsuł się komputer sterujący pracą instrumentu.

bELijnat

Nie działa carillon, czyli instrument złożony z zespołu dzwonów, zamontowany na wieży gdańskiego Ratusza Głównego Miasta. Zepsuł się komputer sterujący pracą instrumentu.

Jak powiedział w środę PAP Grzegorz Szychliński, dyrektor gdańskiego Muzeum Zegarów Wieżowych (wchodzącego w skład Muzeum Historycznego Miasta Gdańska), pod którego pieczą znajduje się carillon, przyczyną awarii komputera mogą być specyficzne siły elektrostatyczne występujące na wysokości wieży ratusza (liczy ona ok. 80 metrów).

"Musimy przeprowadzić skrupulatne badania, na razie nie mamy pojęcia, na czym polega usterka. Dopóki jej nie zlokalizujemy, nie ustalimy przyczyny awarii i nie usuniemy jej, carillon nie będzie grał" - powiedział Szychliński dodając, że ten sam komputer steruje też pracą ratuszowego zegara, a więc także czasomierz nie chodzi.

bELijnav

Złożony z 37 dzwonów carillon na wieży Ratusza Głównego Miasta co pełną godzinę wygrywał melodie. Najczęściej były to renesansowe chorały. W południe sterowany przez komputer instrument grał Rotę.

Carillon na wieży gdańskiego ratusza jest jednym z trzech tego typu czynnych instrumentów w Polsce. Wszystkie są w Gdańsku. Dwa carillony znajdują się na wieżach: kościoła św. Katarzyny oraz Ratusza Głównego Miasta, a jeden carillon jest instrumentem obwoźnym (kupił go prawie dwa lata temu gdański samorząd).

W tej chwili tylko obwoźny carillon jest sprawny: zespół dzwonów z kościoła św. Katarzyny został uszkodzony w czasie pożaru, który w 2006 r. zniszczył świątynię. Carillon ten zostanie uruchomiony po zakończeniu remontu hełmu wieży kościoła.

Carillon to zespół co najmniej 23 dzwonów, zestrojonych ze sobą w sposób umożliwiający wygrywanie na nich melodii. Każdy dzwon połączony jest (najczęściej systemem linek) z pokaźną klawiaturą, za pomocą której carillonista gra uderzając pięściami w klawisze. Na co dzień możliwe jest też, jak w przypadku gdańskich carillonów, komputerowe sterowanie grą.

bELijnaB

"Instrumenty, które mają mniej niż 23 dzwony lub nie posiadają klawiatury, to kuranty" - powiedział PAP Szychliński.

Do Gdańska pierwszy carillon trafił w 1561 r. Zamontowano go na Ratuszu Głównego Miasta. Czternaście lat później podobny instrument zawisł także na wieży kościoła św. Katarzyny. Oba zestawy nie miały jednak klawiatury, wygrywały wyłącznie mechaniczne melodie zapisane wcześniej na tzw. "bębnie". Dopiero w XVIII wieku - na wieży kościoła św. Katarzyny pojawił się pierwszy w mieście carillon z klawiaturą.

Oba gdańskie carillony zostały zniszczone w czasie wojny. W ciągu ostatnich kilkunastu lat, dzięki zaangażowaniu pracowników gdańskiego Muzeum Zegarów Wieżowych, udało się "odtworzyć" oba instrumenty. Carillon na ratuszu otrzymał 37, a ten na św. Katarzynie - 49 dzwonów. Zakupiony przed dwoma laty obwoźny instrument (jedyny tego typu w Polsce) składa się z kolei z 48 dzwonów umieszczonych w przeszklonej potężnej gablocie zamontowanej na podwoziu pozwalającym na jej przemieszczanie.

Anna Kisicka (PAP)

bELijnaC

aks/ ls/

bELijnaW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)