Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Zanim uderzył GROM" - wystawa o jednostkach specjalnych

0
Podziel się:

Broń, mundury, zdjęcia i osobiste pamiątki żołnierzy wojsk specjalnych
można obejrzeć na otwartej w środę w Muzeum Wojska Polskiego wystawie "Zanim uderzył GROM".

Broń, mundury, zdjęcia i osobiste pamiątki żołnierzy wojsk specjalnych można obejrzeć na otwartej w środę w Muzeum Wojska Polskiego wystawie "Zanim uderzył GROM".

Dyrektor muzeum Janusz Cisek powiedział, że organizując różne rocznicowe ekspozycje MWP nie mogło pominąć 20. rocznicy powstania jednostki specjalnej GROM. "Przy organizacji tej wystawy postanowiliśmy zwrócić uwagę na historię jednostek specjalnych w Wojsku Polskim" - zaznaczył.

"Czujemy tu obecność wszystkich tych, którzy byli i są związani z jednostkami specjalnymi i powietrzno-szturmowymi - żołnierzy, dowódców, twórców jednostek specjalnych i świętej pamięci generała Włodzimierza Potasińskiego" - mówił dowódca wojsk specjalnych gen. bryg. Piotr Patalong, wspominając swojego poprzednika tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej.

Dowódca GROM płk Jerzy Gut podziękował za zorganizowanie wystawy w imieniu byłych i obecnych żołnierzy oraz wszystkich byłych dowódców jednostki, począwszy od Sławomira Petelickiego.

Wiceminister obrony Marcin Idzik nazwał GROM "wizytówką profesjonalizmu i modernizacji". Podkreślił, że żołnierze tej jednostki wielokrotnie współdziałali z wojskami specjalnymi innych państw na ćwiczeniach i w akcjach bojowych. "GROM to także tradycja cichociemnych i ogromne wyzwania. Od GROM-u wymaga się więcej. GROM jest pierwszy wśród równych" - dodał. Podkreślał zasługi wszystkich dotychczasowych dowódców.

Ekspozycja przedstawia historię polskich jednostek specjalnych począwszy od 1918 roku. Przypomina walki o Lwów i wojnę 1920 roku, czy działania spadochroniarzy w 20-leciu międzywojennym; prezentuje jednostki specjalne na Zachodzie i na Wschodzie, oddziały dywersyjne AK, działania specjalne partyzantki, a także historię jednostek specjalnych po 1945 roku. W części poświęconej ostatniemu 20-leciu są m.in. eksponaty z działań GROM-u, jednostki specjalnej Marynarki Wojennej Formoza i 1. Pułku Specjalnego Komandosów z Lublińca.

Przez rok w muzeum można oglądać zdjęcia, mundury wyjściowe i polowe w różnych kamuflażach, kombinezony i podwodne szkicowniki płetwonurków, odznaki poszczególnych pododdziałów, busole, radiostacje, broń palną, noże i inne utensylia żołnierzy jednostek specjalnych. (PAP)

brw/ abr/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)