Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zarząd zgodził się ze związkami. Nie będzie strajku?

0
Podziel się

Rada nadzorcza Przewozów Regionalnych zgodziła się z postulatami związków zawodowych - poinformował minister infrastruktury Cezary Grabarczyk, który uczestniczy w rozmowach zarządu PR ze związkowcami.

Zarząd zgodził się ze związkami. Nie będzie strajku?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bDAjUTAR

Rada nadzorcza Przewozów Regionalnych zgodziła się z postulatami związków zawodowych - poinformował minister infrastruktury Cezary Grabarczyk, który uczestniczy w rozmowach zarządu PR ze związkowcami.

_ - To dobra prognoza przed rozpoczęciem rozmów _ - powiedział Grabarczyk. Pytany, czy wobec tego nie będzie strajku, odpowiedział, żeby poczekać na koniec spotkania. Nie chciał ujawnić szczegółów uchwały Rady Nadzorczej PR.

Wcześniej z oczekiwaniami strony związkowej oraz ze stanowiskiem zarządu PR zapoznała się rada nadzorcza PR. Konieczność prezentacji postulatów związków władzom korporacyjnym spółki i przedstawicielom jej właścicieli uzgodniono podczas poprzedniej rundy rozmów, do których doszło w ostatni czwartek w Sejmie.

bDAjUTAT

Jak mówił wtedy szef sejmowej komisji infrastruktury Zbigniew Rynasiewicz, po ewentualnym przyjęciu postulatów związków, za zgodą ministra infrastruktury, najpóźniej do 15 września odbędzie się _ szczyt kolejowy _. Będą na nim również omawiane kwestie dotyczące przyszłości Przewozów Regionalnych.

W ubiegłą środę związkowcy zorganizowali 24-godzinny strajk - na trasy nie wyjechały niemal wszystkie pociągi PR. W czasie protestu zaproponowali zarządowi dalsze rozmowy, na co zgodziła się prezes PR Małgorzata Kuczewska-Łaska. Związki zawiesiły, więc protest, a po rozmowach Międzyzwiązkowy Komitet Strajkowy zdecydował się przesunąć z 24 na 26 sierpnia ewentualne odwieszenie strajku.

Spór w PR dotyczy płac oraz kwestii sposobu działania spółki. W swojej ostatniej propozycji zarząd Przewozów Regionalnych zaproponował 280 złotych podwyżki - czyli tyle, ile chcieli związkowcy. Jednak domagali się oni takiej podwyżki w dwóch ratach - 120 zł od sierpnia br. - na co PR się już zgodziło - oraz w drugiej racie, najpóźniej do lipca 2012 r.

PR zaproponowały, że po pierwszej, zatwierdzonej już racie podwyżki, kolejna - w kwocie średnio 100 zł, zostanie wypłacona od września 2012 roku, a w trzy miesiące później nastąpi podwyżka o 60 złotych.

bDAjUTAZ

Pozapłacowe postulaty związkowców dotyczą m.in. zmiany sposobu działania spółki, nieudostępniania taboru PR spółkom regionalnym czy wstrzymania planowanych wypowiedzeń.

Przewozy Regionalne uruchamiają dziennie ok. 2,7 tys. połączeń, z których korzysta średnio ok. 300 tys. pasażerów.

Strajk na kolei. Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/65/t154689.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nie;ma;postepu;w;negocjacjach;kolejarze;pewni;swego,106,0,893290.html) Grabarczyk nie pomógł. Na razie impas Nie osiągnięto postępów w negocjacjach, jednak związkowcy są przekonani, że wieczorem uda im się podpisać porozumienie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t154746.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/grabarczyk;wierzy;w;kompromis;w;rozmowach;ze;zwiazkami,52,0,892980.html) Grabarczyk wierzy w kompromis w rozmowach ze związkami -_ Zawsze będę się czuł odpowiedzialny za sektor kolei, ale w tym sporze rząd nie jest stroną _ - mówi minister.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/5/t154629.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kolejarze;beda;rozmawiac;jesli;nie;bedzie;porozumienia;znowu;zastrajkuja,254,0,892670.html) Będą rozmawiać. Albo zgoda, albo znowu strajk Jeśli zarząd Przewozów Regionalnych nie dogada się ze związkowcami, kolejny paraliż dotknie kolej już za...
bDAjUTBu
Źródło:
KOMENTARZE
(0)