Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zarządzenie: poseł nie może zatrudnić krewnego za pieniądze z Sejmu

0
Podziel się:

Z ryczałtu na prowadzenie biura poselskiego poseł nie może finansować umowy
np. o pracę zawartej z członkiem rodziny - zakłada nowe zarządzenie marszałka Sejmu w sprawie
funkcjonowania biur poselskich.

Z ryczałtu na prowadzenie biura poselskiego poseł nie może finansować umowy np. o pracę zawartej z członkiem rodziny - zakłada nowe zarządzenie marszałka Sejmu w sprawie funkcjonowania biur poselskich.

Zarządzenie weszło już w życie. Marszałek Bronisław Komorowski wyjaśniał w piątek w TVP Info, że nowe przepisy "wyznaczają kategorię osób, które można uznać za krewnych". "To są, oprócz współmałżonka, osoby spokrewnione do drugiego stopnia" - dodał Komorowski. Podkreślił, że "z tymi osobami nie mogą być zwierane umowy o współpracę czy o pracę w biurze poselskim".

"To nie jest problem tej kadencji, ale doświadczenie zachęca, aby dmuchać na zimne i na wszelki wypadek uregulować to prawnie, tak by nie istniała nawet pokusa dla swoistej formy nepotyzmu" - dodał marszałek.

Zarządzenie zakłada ponadto, że ryczałt na biura poselskie "nie może być wykorzystywany na finansowanie działalności partii politycznych, organizacji społecznych, fundacji, na działalność klubów i kół poselskich, a także na finansowanie działalności charytatywnej i sponsorskiej oraz na prowadzenie kampanii wyborczej".

Według dotychczasowych przepisów siedziba biura poselskiego nie może mieścić się na terenie nieruchomości należącej do posła lub członka jego rodziny, chyba że marszałek Sejmu wyrazi na to zgodę. Nowe zarządzenie precyzuje, że nawet jeśli marszałek wydał zgodę, takie biuro poselskie nie może być remontowane za pieniądze uzyskane z Kancelarii Sejmu.

Obecnie ryczałt na prowadzenie biura poselskiego wynosi nieco ponad 11 tys. zł miesięcznie.

Z ryczałtu można pokryć m.in. wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w biurach poselskich, tłumaczenia i maszynopisanie, ekspertyzy i opinie sporządzane bezpośrednio u wybranych ekspertów, usługi telekomunikacyjne związane z wykonywaniem mandatu poselskiego i wydatki bieżące, w tym czynsz, przejazdy posła, podróże służbowe pracowników, konserwację i naprawę sprzętu technicznego biura oraz koszty jego eksploatacji i zakup materiałów biurowych, prasy, wydawnictw, środków bezpieczeństwa i higieny pracy. (PAP)

ajg/ ura/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)