Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zarzut dla mężczyzny, który zdewastował pomnik przy "Pawiaku"

0
Podziel się:

#
dochodzi informacja o postawieniu zarzutów
#

bETepQdh

# dochodzi informacja o postawieniu zarzutów #

12.11. Warszawa (PAP) - Zarzut zniszczenia mienia "o szczególnym znaczeniu dla kultury polskiej" usłyszał 31-letni Tomasz P., który w nocy ze środy na czwartek w Warszawie zdewastował pomnik przy Muzeum Więzienia "Pawiak". Decyzja w sprawie aresztowania mężczyzny ma zapaść w sobotę.

Zniszczona została część tabliczek z nazwiskami osób pomordowanych na "Pawiaku", znicze oraz wieńce i wiązanki kwiatów.

bETepQdj

Policja skierowała do sądu wniosek o aresztowanie mężczyzny. "Decyzja w tej sprawie ma zapaść w sobotę" - powiedział w piątek PAP Mariusz Mrozek z zespołu prasowego Komendy Stołecznej Policji.

"Policjanci przy współpracy z Prokuraturą Rejonową Warszawa Śródmieście Północ zebrali wszelkie informacje związane z uszkodzeniem Pomnika Drzewa Pawiackiego. Pomnik jest dobrem o szczególnym znaczeniu dla kultury polskiej. Za jego dewastację grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat" - powiedział Mrozek.

Jak przypomniał, 31-letni mężczyzna zniszczył tabliczki pamiątkowe z nazwiskami osób pomordowanych, wieńce, wiązanki kwiatów i znicze. "W ustaleniu dokładnej skali dewastacji policji pomogli przedstawiciele Muzeum. Kustosz Muzeum Wiezienia +Pawiak+ oszacowała uszkodzone mienie na kwotę co najmniej 3 tysięcy złotych" - powiedział Mrozek.

Tomasz P. był poddany badaniu środowiskowemu. Lekarze nie stwierdzili niepoczytalności zatrzymanego. Podczas ujęcia przez policję mężczyzna nie był pod wpływem alkoholu.

bETepQdp

Do "Drzewa Pawiackiego" rodziny więźniów zamordowanych w latach 1939-45 przez Niemców mocowały tabliczki z ich nazwiskami. Wiąz usechł w 2004 r., a w 2005 r. został zastąpiony odlewem z brązu. Na terenie Pawiaka znajduje się obecnie Muzeum Więzienia "Pawiak", działające jako oddział Muzeum Niepodległości.

Przed pomnikiem przy Muzeum Więzienia "Pawiak" prezydent Bronisław Komorowski złożył w czwartek wiązankę biało-czerwonych kwiatów.

Grzegorz Dyjak (PAP)

gdyj/ bno/

bETepQdK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)