Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zarzuty korupcyjne dla prezesa łódzkiego MPK

0
Podziel się

#
dochodzi informacja o zakończeniu przesłuchań
#

bEhtESBh

# dochodzi informacja o zakończeniu przesłuchań #

21.01. Łódź (PAP) - Zarzuty żądania prawie miliona złotych łapówek i przyjęcia części tej kwoty przedstawiła w czwartek łódzka prokuratura prezesowi MPK-Łódź Krzysztofowi W. Takie same zarzuty usłyszał b. dyrektor zarządzający i prokurent tej miejskiej spółki Jarosław M. Podejrzanym grozi kara do 12 lat więzienia.

Obu mężczyzn zatrzymali w środę funkcjonariusze CBA. Krzysztof W. został zatrzymany w siedzibie MPK w Łodzi. Drugi z podejrzanych, który zasiada w RN spółki jako przedstawiciel miasta, w tym samym czasie został zatrzymany w Krakowie. CBA przeszukało siedzibę MPK i mieszkania obu zatrzymanych.

bEhtESBj

Mężczyźni zostali zatrzymani w związku z zarzutami o charakterze korupcyjnym na polecenie Prokuratury Rejonowej Łódź-Śródmieście. "W stosunku do obu podejrzanych sformułowane zostały zarzuty żądania w związku z pełnioną funkcją publiczną, korzyści majątkowych w łącznej kwocie blisko miliona złotych a następnie przyjęcia części tej sumy" - powiedział PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania.

Zarzuty dotyczą lat 2006-2007. Śledczy - zasłaniając się dobrem postępowania - nie chcą ujawniać szczegółów.

Przesłuchania podejrzanych trwały kilka godzin. Prokuratura nie informuje, czy składają oni wyjaśnienia i czy przyznali się do zarzucanych czynów. Obaj pozostają do dyspozycji śledczych, którzy w piątek mają zdecydować, czy wystąpić do sądu o ich aresztowanie, czy też zastosować inne środki zapobiegawcze.

Zatrzymania mają związek ze śledztwem, które CBA prowadzi od blisko roku pod nadzorem śródmiejskiej prokuratury w sprawie tzw. karanej niegospodarności. Dotyczy ono przetargów na budowę Łódzkiego Tramwaju Regionalnego (ŁTR). Prokuratura nie chce ujawnić, czy sprawa korupcji dotyczy tej inwestycji.

bEhtESBp

"Nie mogę ujawnić, czego dotyczą zarzuty. Decyzje o przedstawieniu zarzutów są wynikiem ustaleń dokonanych w tej sprawie w ostatnim okresie" - zaznaczył Kopania.

Pomimo zatrzymania prezesa MPK - jak zapewnia rzecznik spółki Bogumił Makowski - funkcjonuje ona normalnie. "W związku z postępowaniem prowadzonym przez CBA wszystkie sprawy spółki prowadzi członek zarządu Radosław Podogrocki" - poinformował PAP Makowski. Dodał, że jako członek zarządu Podogrocki ma wszelkie kompetencje i pełnomocnictwa do zarządzania spółką. Ponadto jest ustanowiony prokurent. "Spółka funkcjonuje normalnie" - przekonuje rzecznik MPK.

W kwietniu ub. roku CBA zabezpieczyło dokumentację przetargową ŁTR po zawiadomieniu złożonym przez łódzkich radnych Lewicy. Według lokalnych mediów z zawiadomienia wynikało, że dyrektor zarządzający był w czasie prowadzenia procedury przetargowej członkiem rad nadzorczych spółek będących udziałowcami firm, które wygrały przetargi na dwa etapy budowy ŁTR.

ŁTR to największy projekt komunikacyjny w regionie łódzkim, który sfinansowany został w dużej części ze środków unijnych. Wartość inwestycji wyniosła ponad 260 mln zł. Zakończona w czerwcu 2008 roku inwestycja polegała na zmodernizowaniu 16 km trasy tramwajowej w Łodzi. W ramach projektu wymieniono tory i sieć trakcyjną oraz zmodernizowano ponad 30 przystanków. (PAP)

bEhtESBq

szu/ abr/ mow/

bEhtESBK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)