Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zasilane gazem lokówki i żelazka na wystawie w Olsztynie

0
Podziel się:

Zasilane gazem lampy i przedmioty codziennego użytku, np. lokówki, żelazka,
a nawet lodówkę można od piątku oglądać na wystawie zorganizowanej przez Muzeum Warmii i Mazur w
Olsztynie.

Zasilane gazem lampy i przedmioty codziennego użytku, np. lokówki, żelazka, a nawet lodówkę można od piątku oglądać na wystawie zorganizowanej przez Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Na wystawie "W świetle i cieple gazowego płomienia", zorganizowanej w 120. rocznicę utworzenia w Olsztynie (wówczas Allenstein) miejskiej gazowni, muzealnicy zgromadzili wiele nietypowych eksponatów - np. żelazka i lokówki zasilane gazem. Jak powiedziała PAP kustosz wystawy Małgorzata Strzyżewska, przedmioty te stawiane były na podgrzewanej gazem stopie i tak nabierały odpowiedniej temperatury.

Jednym z rarytasów wystawy jest zasilana gazem lodówka oraz kuchenna szafa do podgrzewania potraw i naczyń oraz serwisów, na których podawano restauracyjnym gościom ciepłe dania. Szafa wewnątrz ma metalowe półki, które od tyłu podgrzewane były gazowym płomieniem.

Oprócz przedmiotów codziennego użytku: kuchenek, podgrzewaczy do wody, kaloryferów czy lamp na wystawie oglądać można także fotografie i dokumenty świadczące o rozwoju przedwojennego Olsztyna. "Prezentujemy m.in. zawartą w 1889 roku umowę miejskiej gazowni z miejscowym rzemieślnikiem Józefem Lorkowskim, zlecającą temu panu wykonanie stolarki do budowanej właśnie gazowni" - powiedziała Strzyżewska. Umowa ta jest spisana w języku niemieckim. Po niemiecku wypisano także hasła na przedwojennych ulotkach reklamowych gazowni.

Inny z dokumentów prezentowanych na wystawie to umowa radzieckiej komendantury wojennej, przekazującej w ostatnich miesiącach II wojny światowej olsztyńską gazownię Polakom.

Na wystawie zgromadzono także zdjęcia nieistniejących dziś budynków gazowni oraz fotografie miejsc oświetlanych przez gazowe latarnie, np. pierwszej oświetlonej w Olsztynie ulicy - dzisiejszej Partyzantów.

Przemysłowy rozwój Olsztyna (Allenstein) rozpoczął się w drugiej połowie XIX wieku. Decydujący wpływ na rozwój miasta miała wydana w 1887 roku decyzja o lokalizacji garnizonu w tym liczącym wówczas zaledwie 7,3 tys. mieszkańców mieście. Wówczas powstały linie kolejowe, domy, rozwinął się drobny przemysł i handel.

Wystawę o olsztyńskim gazownictwie będzie można oglądać przez rok w budynku zwanym powszechnie "Domem Gazety Olsztyńskiej", który stoi w centrum olsztyńskiej starówki. (PAP)

jwo/ abe/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)