Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zatrzymania CBA w sprawie ustawianych przetargów w wojsku

0
Podziel się:

Trzech przedsiębiorców uczestniczących w "ustawianiu" przetargów na sprzęt
dla polskiej armii zatrzymali funkcjonariusze CBA. Rzekomo remontowane pojazdy trafiały m.in. do
polskich żołnierzy w Afganistanie.

Trzech przedsiębiorców uczestniczących w "ustawianiu" przetargów na sprzęt dla polskiej armii zatrzymali funkcjonariusze CBA. Rzekomo remontowane pojazdy trafiały m.in. do polskich żołnierzy w Afganistanie.

Zatrzymani to dwaj biznesmeni z Wrocławia i jeden przedsiębiorca ze Świnoujścia. Zostali doprowadzeni do Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, gdzie usłyszeli zarzuty.

Jak poinformował w czwartek PAP rzecznik Centralnego Biura Antykorupcyjnego Jacek Dobrzyński, działania agentów CBA doprowadziły do przedstawienia łącznie 19 osobom zarzutów działania w zorganizowanej grupie przestępczej, kierowania grupą, przekroczenia uprawnień, poświadczenie nieprawdy w dokumentach oraz utrudniania przetargów.

Wśród podejrzanych znaleźli się członkowie komisji dokonujący nierzetelnych odbiorów remontowanych pojazdów, żołnierze zawodowi, pracownicy cywilni wojska oraz prywatni przedsiębiorcy. Prokurator zastosował wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze, w tym zawieszenie w czynnościach służbowych, poręczenia majątkowe oraz dozór policji.

Śledztwo wszczęto w kwietniu 2010 r. Dotyczy przekraczania uprawnień i niedopełniania obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz "ustawiania" w sposób zorganizowany przetargów przez kooperujące z Siłami Zbrojnymi firmy prywatne realizujące umowy na rzecz Wojska Polskiego.

"Przyczyną wszczęcia były informacje o nieprawidłowościach przy realizacji umów dotyczących remontów pojazdów wojskowych. Według zawiadomienia naprawy odbywały się fikcyjnie, a nie w pełni sprawny sprzęt wysyłany był na misje, skąd po upływie paru tygodni wracał jako uszkodzony i fikcyjna naprawa odbywała się jeszcze raz. W ten sposób wyłudzano ze środków budżetowych wojska znaczne kwoty pieniężne" - poinformował w czwartek PAP naczelnik Wydziału ds. Przestępczości Zorganizowanej w Poznaniu płk Mikołaj Przybył.

Jak wyjaśnił, ustalono, iż w szeregu przypadków remonty pojazdów wykonano nieprawidłowo.

"M.in. ustalono, że nie wykonano remontu głównego wojskowych pojazdów pożarniczych przeznaczonych do wykonywania zadań na misji w Afganistanie, pomimo przelania środków pieniężnych na konto wykonawcy tytułem pełnej realizacji umowy" - powiedział.

Według śledczych doszło do sytuacji w której w sposób zorganizowany dzielono rynek zamówień publicznych związanych z remontami pojazdów wojskowych dla Sił Zbrojnych, tak aby wykluczyć konkurencję.

"Po wygraniu przetargu środki pieniężne dzielono pomiędzy firmy biorące udział w zmowie przetargowej. Jak ustalono, działalność ta mogła obejmować jednostki wojskowe organizujące przetargi na terenie całego kraju. Zamówienia publiczne, które są przedmiotem śledztwa, dotyczyły mienia znacznej wartości - kilkunastu milionów zł. Przykładem jest przetarg na zakup cystern paliwowych dla Wojska Polskiego na kwotę 9 mln zł, podczas którego - w świetle zebranych dowodów - doszło do popełnienia przestępstwa zmowy przetargowej" - poinformował.

Jak powiedział Przybył, nadal wykonywane są czynności zmierzające do ustalenia szczegółów wszystkich przetargów, w których brały udział firmy pozostające w zmowie. (PAP)

rpo/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)