Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zawieszono śledztwa ws. porwań Polaków przez somalijskich piratów

0
Podziel się:

Szczecińska prokuratura zawiesiła trzy śledztwa, które prowadziła ws.
porwania w 2008 i 2009 r. przez somalijskich piratów ośmiu Polaków pływających na trzech statkach -
poinformowała PAP we wtorek rzeczniczka szczecińskiej prokuratury apelacyjnej.

Szczecińska prokuratura zawiesiła trzy śledztwa, które prowadziła ws. porwania w 2008 i 2009 r. przez somalijskich piratów ośmiu Polaków pływających na trzech statkach - poinformowała PAP we wtorek rzeczniczka szczecińskiej prokuratury apelacyjnej.

"Śledztwa zostały zawieszone, ponieważ szczecińscy prokuratorzy przeprowadzili już wszystkie czynności na terenie naszego kraju. Czekamy teraz na odpowiedzi od prokuratorów z innych krajów, których obywatele byli z Polakami na porwanych statkach" - powiedziała rzeczniczka szczecińskiej prokuratury apelacyjnej Anna Gawłowska-Rynkiewicz.

Do porwań statków z polskimi marynarzami dochodziło od listopada 2008 r. do kwietnia 2009 roku na wodach Oceanu Indyjskiego u wybrzeży Afryki.

Porywane statki to saudyjski tankowiec "Sirius Star" z polskim kapitanem i marynarzem, norweski tankowiec "Bow Asir" z pięcioma polskimi marynarzami oraz niemiecki "Patriot" z jednym Polakiem na pokładzie.

Scenariusz porwań był podobny. Do statków podpływały łodzie motorowe z grupami (25-35 osób) uzbrojonych piratów. Dostawali się oni metodą abordażu na pokłady statków i terroryzowali załogi bronią palną. Grożąc pozbawieniem życia marynarzy, żądali od armatorów wypłacenia okupu. Okupy w wysokości od 1 mln 750 tys. dolarów do 3 milionów dolarów były wypłacane a statki uwalniane.

Gawłowska-Rynkiewicz powiedziała, że we wszystkich trzech przypadkach nie dochodziło do urazów fizycznych członków załogi, ginęły jednak należące do nich przedmioty.

Trzy odrębne śledztwa w sprawie porwań zostały wszczęte, ponieważ polskie przepisy przewidują prowadzenie postępowania, gdy cudzoziemiec popełni przestępstwo za granicą przeciwko interesom obywatela Polski.

Prokuratorzy przesłuchali wszystkich dostępnych świadków, zebrali dokumentację od armatorów. Uzyskano rysopisy porywaczy.

Prokurator powiedziała, że prokuratorzy ze szczecińskiego V Wydziału ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji zwrócili się z wnioskami o pomoc prawną do Chorwacji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Norwegii i Holandii. "Zrobiliśmy to, by skoordynować działania, wymienić się informacjami"- powiedziała Gawłowska-Rynkiewicz.

Dodała, że szczeciński prokurator zwrócił się do prokuratora holenderskiego, prowadzącego śledztwo w sprawie porwanych holenderskich marynarzy. "Holendrzy zatrzymali i aresztowali w Holandii kilku somalijskich piratów. Niewykluczone, że piraci ci mogli brać udział również w porwaniach trzech statków z polskimi marynarzami"- wyjaśniła.

Prokurator powiedziała, że wnioski do innych prokuratur składane były ok. dwóch-trzech miesięcy temu, ale jeszcze nie otrzymano żadnej odpowiedzi. "Spodziewany się, że informacje dotrą do nas wkrótce. Jeżeli będą mogły stanowić podstawę podjęcia śledztw i ich prowadzenia uczynimy to niezwłocznie" - dodała. (PAP)

szt/ abr/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)