Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zawody strzeleckie i wieńce w przeddzień obchodów Dnia Weterana

0
Podziel się:

Ponad stu weteranów, którzy odnieśli rany i kontuzje uczestnicząc w
misjach zagranicznych, wzięło udział we Wrocławiu - w przeddzień Dnia Weterana - w zawodach
strzeleckich im. gen. broni Tadeusza Buka. W Poznaniu złożono kwiaty pod Pomnikiem Powstańców
Wielkopolskich.

Ponad stu weteranów, którzy odnieśli rany i kontuzje uczestnicząc w misjach zagranicznych, wzięło udział we Wrocławiu - w przeddzień Dnia Weterana - w zawodach strzeleckich im. gen. broni Tadeusza Buka. W Poznaniu złożono kwiaty pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich.

Zawody i poznańskie uroczystości były zorganizowane w ramach obchodów Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ.

Zwycięzcą zawodów strzeleckich i zdobywcą Pucharu Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego został młodszy chorąży Mirosław Augustyn - poinformował PAP Jacek Matuszak z biura prasowego Dowództwa Wojsk Lądowych. Augustyn zdobył 93 punkty na 100 możliwych.

Zawody odbyły się na strzelnicy Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu. Była to jedna z imprez zorganizowanych w ramach centralnych obchodów Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa, które w tym roku odbywają się w stolicy Dolnego Śląska.

"Służba pod błękitną flagą to nie tylko honor i najwyższy zaszczyt, ale również stres, obawa o własne życie i to, co najgorsze w służbie misjonarza, czyli tęsknota za bliskimi i ojczyzną. Misje pokojowe, to misje pokojowe jedynie z nazw, natomiast z reguły pełni się je z zagrożeniem życia ze strony wszystkich stron konfliktu. To ciężka służba pełniona w imię pokoju" - powiedział podczas poznańskich uroczystości prezes zarządu poznańskiego Koła Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ pułkownik Krzysztof Kołcz.

Podczas obchodów 10 kombatantów misji pokojowych otrzymało od wojewody wielkopolskiego dyplom uznania, wręczono także legitymacje dwóm nowym członkom koła, które liczy 47 członków.

"Często podkreśla się, że od 1945 roku mamy w Europie okres bez wojny. To częściowa prawda, bo w tym czasie były konflikty zbrojne, ale żaden z nich nie przekształcił się w konflikt o charakterze międzynarodowym. To ogromna zasługa istniejącego systemu bezpieczeństwa zbiorowego i imponujące dokonanie tych wszystkich, którzy czynnie uczestniczyli w misjach pokojowych" - powiedział wojewoda Piotr Florek.

Główne uroczystości organizowane w ramach Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ odbędą się w środę na wrocławskim Rynku.

Zaplanowano uroczystą mszę świętą we wrocławskim Kościele Garnizonowym, pokazy musztry paradnej oraz sprzętu wojskowego. Będzie można również zobaczyć zrekonstruowany punkt kontrolny sojuszniczych sił ISAF w Afganistanie. Odsłonięta ma zostać też figurka Krasnala-Weterana, a nad centrum miasta przeleci wojskowy samolot transportowy C295.

Zaplanowano również spotkanie ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka z weteranami, podczas którego zostaną wręczone odznaczenia i wyróżnienia.

Uchwalona w 2011 r. ustawa o weteranach ustanowiła 29 maja Dniem Weterana Działań poza Granicami Państwa. Tego samego dnia przypada też Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ustanowiony w 2002 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Według pochodzących z końca marca danych MON status weterana lub weterana poszkodowanego (przyznawany np. rannym na misji) ma prawie 6,8 tys. żołnierzy. Oprócz nich taki status jest przyznawany funkcjonariuszom służb mundurowych i specjalnych.

W grudniu 2014 r. w Warszawie ma zostać otwarte Centrum Żołnierza Weterana Misji Zagranicznych. Ma być miejscem upamiętnienia poległych w misjach i operacjach zagranicznych (stanie tam poświęcony im pomnik) oraz gromadzić pamiątki i dokumenty dotyczące misji. Centrum ma też być miejscem, gdzie zainteresowani będą uzyskiwać pomoc i poradę.

Od lat 50. XX w. w misjach zagranicznych wzięło udział ponad 100 tys. żołnierzy i kilka tysięcy funkcjonariuszy z Polski. Podczas służby i pracy w kontyngentach poległo 114 Polaków. (PAP)

pdo/ ral/ kpr/ itm/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)