Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zbiera się II Forum Regionów Polski i Rosji

0
Podziel się

Polsko-rosyjska współpraca na szczeblu regionalnym będzie głównym tematem II
Forum Regionów Polski i Rosji, które w poniedziałek zbierze się w Warszawie z udziałem marszałka
Senatu RP Bogdana Borusewicza i przewodniczącego Rady Federacji FR Siergieja Mironowa.

bDaduVDp

Polsko-rosyjska współpraca na szczeblu regionalnym będzie głównym tematem II Forum Regionów Polski i Rosji, które w poniedziałek zbierze się w Warszawie z udziałem marszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza i przewodniczącego Rady Federacji FR Siergieja Mironowa.

Pierwsze Forum Regionów Polski i Rosji, którego pomysłodawcami są Borusewicz i Mironow, odbyło się we wrześniu 2009 roku w Moskwie. Celem tej inicjatywy jest zacieśnienie stosunków dwustronnych na szczeblu regionalnym. Patronują jej Senat RP i Rada Federacji, wyższa izba rosyjskiego parlamentu.

Borusewicz i Mironow uważają, że kontakty między rządami Polski i Rosji powinny być uzupełnione ożywioną współpracą na szczeblu regionalnym. Jako przykład udanego współdziałania między samorządami dwóch krajów wymieniają kontakty polskich województw z obwodem kaliningradzkim.

Spośród 16 województw Polski 11 zawarło już dwustronne porozumienia o współpracy w różnych dziedzinach z 21 regionami i ponad 50 miastami Rosji.

bDaduVDr

Mironowowi w podróży do Polski towarzyszyć będą przedstawiciele 28 z 83 regionów Federacji Rosyjskiej, w tym gubernatorzy obwodów: moskiewskiego - Borys Gromow, niżnienowogrodzkiego - Walerij Szancew, nowogrodzkiego - Siergiej Mitin i kirowskiego - Nikita Biełych, a także przewodniczący Rady Państwowej Tatarstanu Farid Muchametszin. Przyjadą także reprezentanci regionalnych izb handlowo-przemysłowych.

W poniedziałek członkowie rosyjskiej delegacji odwiedzą polskie województwa, gdzie zapoznają się z doświadczeniami organów samorządu terytorialnego w sferze oszczędzania zasobów energetycznych, ochrony środowiska naturalnego i rozwoju przygranicznej infrastruktury drogowej.

Na wtorek zaplanowano trzy "okrągłe stoły", poświęcone perspektywom rozwoju samorządów terytorialnych w Polsce i Rosji, możliwościom partnerstwa gospodarczego regionów dwóch krajów oraz polsko-rosyjskiej współpracy w dziedzinie edukacji, nauki, kultury, polityki młodzieżowej i sportu.

II Forum Regionów Polski i Rosji zakończy się posiedzeniem plenarnym, na którym - jak zapowiedział Mironow, jeden z najbliższych współpracowników premiera Władimira Putina - rozpatrzone zostaną propozycje rozszerzenia dwustronnej współpracy i bezpośrednich kontaktów międzyregionalnych.

bDaduVDx

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ mmp/ ap/ jbr/

bDaduVDS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)