Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zbiornik wodny Świnna Poręba nie zagrozi pałacowi w Jaszczurowej

0
Podziel się

Zabytkowy pałac i park rodziny Thetschlów w Jaszczurowej (Małopolskie)
zostanie zabezpieczony przed wodami zbiornika Świnna Poręba. Prace, które zlecił Regionalny Zarząd
Gospodarki Wodnej w Krakowie, potrwają do jesieni przyszłego roku i mają kosztować 22 mln zł.

bErwPaHp

Zabytkowy pałac i park rodziny Thetschlów w Jaszczurowej (Małopolskie) zostanie zabezpieczony przed wodami zbiornika Świnna Poręba. Prace, które zlecił Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie, potrwają do jesieni przyszłego roku i mają kosztować 22 mln zł.

Rzecznik firmy Skanska, która wykona prace, Iwona Walczak poinformowała, że inwestycja ma chronić pałac i zabudowania dworskie otoczone 6-hektarowym parkiem przed podtopieniami przez wody gruntowe i potok Jaszczurówka, a także przed wpływem spiętrzonych wód zbiornika Świnna Poręba.

Zostanie wybudowana przede wszystkim ziemna zapora boczna zbiornika, która będzie miała długość ok. 560 m i wysokość od 1 do 8,5 m. Powstanie też przeciwpowodziowa przepompownia melioracyjna. Pracownicy budowlani zmienią bieg potoku Jaszczurówka na długości 660 m i przerzucą nad nim nowy most.

bErwPaHr

Zespół dworsko-parkowy położony jest w dolinie potoku. Składa się z murowanego, piętrowego pałacu wzniesionego w 1908 roku w miejscu dawnego drewnianego dworu, oficyny i rozległego parku krajobrazowego, w którym zachowały się m.in. budynek karbowego, domek ogrodnika oraz ruiny browaru. Majątek został znacjonalizowany po II wojnie światowej. Mieściła się tam szkoła, a następnie dom dziecka. W latach 70. znalazł się on w strefie planowanej budowy zbiornika.

Projekt budowy zbiornika powstał jeszcze przed II wojną światową. Budowa została rozpoczęta w połowie lat 80. XX wieku. Obecnie ostateczne zalanie zbiornika planowane jest na późną wiosnę 2015 r. (PAP)

szf/ mrt/ bk/

bErwPaHS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)