Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zbrodnia katyńska. Komorowski otworzył wystawę przed Pałacem Prezydenckim

0
Podziel się:

Bronisław Komorowski otworzył w Warszawie wystawę poświęconą cmentarzowi w Kijowie-Bykowni na Ukrainie, który upamiętni ponad 3,4 tys. ofiar zbrodni katyńskiej.

Zbrodnia katyńska. Komorowski otworzył wystawę przed Pałacem Prezydenckim
(eecpoland.eu)

Bronisław Komorowski otworzył w Warszawie wystawę poświęconą cmentarzowi w Kijowie-Bykowni na Ukrainie, który upamiętni ponad 3,4 tys. ofiar zbrodni katyńskiej.

_ - Zbrodnia katyńska - jej upamiętnienie, ale i jej przezwyciężenie - stanowi fundament i Polski współczesnej, ale także i naszej woli budowania pojednania z narodami na Wschód od Polski. To jest bardzo ważne z punktu widzenia przyszłości naszego regionu _ - powiedział prezydent.

Prezydent dodał, że ma nadzieję, że wystawa ta poświęcona nekropolii, na których spoczywają ofiary i zbrodni katyńskiej, i zbrodni stalinowskich zwróci uwagę przedstawicieli innych nacji i pomoże w odbudowywaniu pamięci o tamtych wydarzeniach.

Dziś mija 73. rocznica sowieckiej agresji na Polskę, której następstwem była m.in. zbrodnia katyńska. Wystawę _ Polski Cmentarz Wojenny w Kijowie-Bykowni _ - 22 plansze przedstawiające m.in. prowadzone przez archeologów w Bykowni ekshumacje polskich ofiar NKWD z 1940 r., w tym ich osobiste przedmioty - przygotowała Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Rada, która odpowiada za budowę nekropolii, podkreśla, że cmentarz, który upamiętni tragiczny los ofiar z tzw. ukraińskiej listy katyńskiej, ma być m.in. czytelną przestrogą dla przyszłych pokoleń przed wszystkimi totalitaryzmami.

Uroczystego otwarcia Polskiego Cmentarza Wojennego w Bykowni (obecnie w granicach Kijowa) dokonają wspólnie prezydenci Polski i Ukrainy - Komorowski i Wiktor Janukowycz. Będzie to czwarta nekropolia katyńska, po cmentarzach w Lesie Katyńskim, Miednoje i Charkowie-Piatichatkach, które otwarto w 2000 r. Do uroczystości otwarcia cmentarza przygotowują się krewni ofiar zbrodni katyńskiej, m.in. z Federacji Rodzin Katyńskich, którzy na Ukrainę wybiorą się pociągiem specjalnym.

Na mocy decyzji Józefa Stalina i jego sowieckiego politbiura z 5 marca 1940 r. poza jeńcami obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku, wymordowano około 7,3 tys. Polaków przebywających w różnych więzieniach na terenach włączonych do Związku Sowieckiego: na Ukrainie rozstrzelano 3435 osób, a na Białorusi około 3,8 tys. (pochowanych prawdopodobnie w Kuropatach pod Mińskiem). Większość z nich stanowili aresztowani działacze konspiracyjnych organizacji, oficerowie niezmobilizowani we wrześniu 1939 r., urzędnicy państwowi i samorządowi oraz _ element społecznie niebezpieczny _ z punktu widzenia zbrodniczych władz sowieckich.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosjanie zakpią z polskich prezydentów? Wbrew obietnicom złożonym Aleksandrowi Kwaśniewskiemu i Bronisławowi Komorowskiemu, Rosja może nie przekazać akt śledztwa w sprawie Katynia.
Komorowski wie, co drzemie w polskiej wsi - _ Chciałem serdecznie podziękować tym, którzy potrafią w oparciu o stare, sprawdzone wzory solidarności budować nową przyszłość polskiej wsi _ - podkreśił Komorowski.
Spisek w Białym Domu? Niezwykłe śledztwo Badania w archiwach dotyczące sprawy Katynia prawdopodobnie pozwolą ujawnić obcych agentów w otoczeniu prezydenta Franklina D. Roosevelta, którzy tuszowali wiele spraw - twierdzi dr Ewa Cytowska, autorka przygotowywanej do druku książki "Stany Zjednoczone i Polska 1939-1945".
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)