Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ruch
21.11.2009 17:11

ZChN z ChRS ma stworzyć Chrześcijański Ruch Społeczny

Nazwa Zjednoczenia-Chrześcijańsko Narodowego wkrótce może zniknąć z mapy polskiej sceny politycznej. ZChN chce się połączyć z Chrześcijańskim Ruchem Samorządowym. Nowe ugrupowanie miałoby nosić nazwę Chrześcijański Ruch Społeczny - zapowiedział w sobotę w Łodzi prezes ZChN Marian Papis.

Podziel się
Dodaj komentarz

Nazwa Zjednoczenia-Chrześcijańsko Narodowego wkrótce może zniknąć z mapy polskiej sceny politycznej. ZChN chce się połączyć z Chrześcijańskim Ruchem Samorządowym. Nowe ugrupowanie miałoby nosić nazwę Chrześcijański Ruch Społeczny - zapowiedział w sobotę w Łodzi prezes ZChN Marian Papis.

Papis przedstawił taką propozycję na uroczystym posiedzeniu Zarządu Głównego i Rady Naczelnej ZChN z okazji 20. rocznicy powstania tej partii.

"Nie powinniśmy żyć tylko historią, ale także historię tworzyć" - przyznał w rozmowie z dziennikarzami Papis. Przypomniał o bliskich relacjach i współpracy Zjednoczenia z liczącym ponad 10 tys. członków ChRS. "Wzajemnie się uzupełniamy, wzbogacamy kadrowo, współpracujemy razem na niwie samorządowej" - mówił. Przypomniał, że członkowie ChRS, wśród których są również działacze ZChN, aktywnie uczestniczyli w zbieraniu podpisów pod obywatelskim projektem przywrócenia dnia wolnego w święto Trzech Króli.

"W moim przekonaniu nadszedł najwyższy czas, aby postawić pytanie, czy nie połączyć wspólnie sił, formalnie się zjednoczyć i powołać nowe stronnictwo polityczne pod nazwą Chrześcijański Ruch Społeczny. Ta propozycja została życzliwie przyjęta przez zarząd ZChN" - zapewnił. W rozmowie z PAP przyznał, że na razie nie zapadły formalne decyzje władz obu ugrupowań w tej sprawie. Papis liczy, że nastąpi to w ciągu najbliższych tygodni.

"Chcemy wzmocnić nasze siły i zjednoczyć się, bo planujemy także start w wyborach parlamentarnych w 2011 roku pod nazwą Chrześcijański Ruch Społeczny" - zaznaczył. W jego ocenie na polskiej scenie politycznej jest miejsce dla tak umiarkowanego, nowego stronnictwa.

"PiS i PO są partiami wodzowskimi. Często są skonfliktowane ze sobą. Te dwa wielkie partie upolityczniają państwo. Chciałbym, żeby w tej naszej formule znalazło się miejsca dla ludzi bezpartyjnych, którzy chcą służyć Polsce, a w tej chwili, przez to upartyjnienie nie ma dla nich miejsca" - zaznaczył szef ZChN.

Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe powstało w 1989 roku. Założycielami ZChN byli m.in. działacze NSZZ "Solidarność", Niezależnego Zrzeszenia Studentów i młodzieżowych organizacji katolickich. W wyborach parlamentarnych w 1991 r. ZChN zdobyło 49 mandatów w Sejmie i 9 w Senacie. Marszałkiem Sejmu został ówczesny prezes stronnictwa Wiesław Chrzanowski.

Kolejny sukces wyborczy działacze ZChN odnieśli w 1997 roku, kiedy współtworzyli oni Akcję Wyborczą Solidarność. Działaczami stronnictwa byli m.in. Marek Jurek, Kazimierz Marcinkiewicz czy Ryszard Czarnecki.

W 2007 roku ZChN przestał samodzielnie funkcjonować. W rok później ZChN został ponownie zarejestrowany z uaktualnionym statutem. W marcu tego roku odbył się w Łodzi Zjazd Krajowy. Nowym prezesem został łódzki radny, Marian Papis. Według niego, stronnictwo liczy obecnie 1350 członków.

ChRS powstał natomiast w październiku 2003. Przewodniczącym Rady Naczelnej i założycielem Ruchu jest prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. (PAP)

szu/ mow/

Tagi: ruch, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz