Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Zdarzyło się 20 lat temu w Polsce" - wystawa prac uczniów

0
Podziel się:

"Zdarzyło się 20 lat temu w Polsce" - to tytuł wystawy prac uczniów szkół
podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, laureatów konkursu na plakat lub hasło
odnoszące się do wydarzeń 1989 r. Wystawę otwarto uroczyście w piątek w Sejmie, w 20. rocznicę
powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego.

"Zdarzyło się 20 lat temu w Polsce" - to tytuł wystawy prac uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, laureatów konkursu na plakat lub hasło odnoszące się do wydarzeń 1989 r. Wystawę otwarto uroczyście w piątek w Sejmie, w 20. rocznicę powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego.

Podczas otwarcia wręczono nagrody autorom najlepszych prac.

W uroczystości uczestniczyli: marszałek Sejmu Bronisław Komorowski i minister edukacji Katarzyna Hall, którzy patronowali konkursowi, oraz b. premier Tadeusz Mazowiecki wraz z ministrami jego rządu.

Zwracając się do zgromadzonych marszałek podkreślił, że jest pod wrażeniem prac nadesłanych na konkurs. "Młodzi ludzie wykonali wielką pracę, chcąc opowiedzieć o tym, co było, i dowiadując się, jak było 20 lat temu, bo przecież sami tego nie przeżyli" - powiedział.

Minister edukacji zauważyła, że dla uczniów wydarzenia, które miały miejsce 20 lat temu, czyli przed ich urodzeniem, są równie odległe, historyczne, jak te, które miały miejsce 70 czy 90 lat temu. "Wasze prace świadczą o tym, że lekcje na temat najnowszej historii poruszyły w was emocje" - mówiła Hall do laureatów.

Mazowiecki wyraził nadzieję, że zajęcie się historią najnowszą nie było dla uczniów przymusem, lecz że potraktowali to jako ciekawą przygodę. "Życzę wam, byście nadal interesowali się historią najnowszą, życiem publicznym, byście pamiętali, że Polska to wielka rzecz, że warto dla niej pracować, uczyć się" - powiedział. Wyraził nadzieję, że Polska, którą będą tworzyć, gdy dorosną "będzie krajem jeszcze bardziej pięknym, życzliwym i rozwijającym się".

Do udziału w konkursie zgłosiło się ponad 900 szkół z całego kraju. W szkołach tych przeprowadzano specjalne lekcje poświęcone wydarzeniom 1989 r.: obradom Okrągłego Stołu, wyborom czerwcowym i powołaniu rządu Tadeusza Mazowieckiego. Konkurs rozgrywany był w dwóch kategoriach: plakat i hasło oraz w dwóch grupach wiekowych: uczniów szkół podstawowych klas III-VI i uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Wojewódzkie komisje konkursowe przesłały do oceny 262 plakaty i 157 haseł.

I nagrodę za plakat wśród uczniów starszych otrzymała 15-letnia Adrianna Skulska z III klasy Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Jarosławiu. Na plakacie pod tekstem: "Pamięć jest krótka" umieściła dwa razy logo Solidarności. Wyżej jest ono namalowane wyraźnie, krwistoczerwonym kolorem, obok jest data 1989. Niżej to samo logo jest delikatnie narysowane ołówkiem, jest słabo widoczne, obok umieszczono datę 2009.

"Coraz mniej pamięta się o tym, co się wydarzyło. Pamięć się zaciera" - powiedziała PAP Adrianna. "Za mało się mówi nam, najmłodszym, o tym, co ważne. Podczas obchodów ważnych rocznic wszystko kręci się wokół polityków, jest za mało przekazów do nas, młodych, a przecież powinniśmy wiedzieć jak najwięcej, po to, by wiedzę i pamięć przekazywać dalej" - zaznaczyła.

"To niezwykła praca: bardzo dojrzała, mocna, bardzo inteligentna. Powinna nas dorosłych zawstydzać. To praca dziecka, które mówi: +Król jest nagi+" - ocenił jeden z członków jury, grafik-plakacista Andrzej Pągowski.

Drugą nagrodę w grupie uczniów starszych za plakat otrzymała Angelika Placek z klasy I Gimnazjalno-Licealnego Zespołu Szkół w Wołczynie, trzecią nagrodę - Seweryn Szafarczyk i Michał Socha z klasy II Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Sportowymi w Żorach.

Pierwszą nagrodę w grupie uczniów młodszych za plakat otrzymała Monika Górka z klasy V Szkoły Podstawowej w Zasani, drugą nagrodę - Angelika Kierzkowska z klasy VI Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół w Jeżewie, trzecią nagrodę - Paulina Pasieka i Paulina Dekarz z klasy VI Szkoły Podstawowej nr 15 w Białymstoku.

Pierwszą nagrodę na hasło otrzymali: wśród uczniów młodszych - Mateusz Matyszewski z klasy V Szkoły Podstawowej w Trzebielnie za slogan: "Polska jest mała, ale wygrała", wśród uczniów starszych - Paulina Bogatka z klasy II w V Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 3 w Chorzowie za hasło: "4.6.1989 - Przecież nikt nie powiedział, że będzie łatwo - 4.6.2009".

Druga nagrodę za hasło dostali: wśród uczniów młodszych - Brian Wołoszczak z klasy IV Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublińcu, wśród uczniów starszych - Bartosz Strojny z klasy I Gimnazjum nr 2 w Nowym Sączu, trzecią nagrodę Witold Romanowski z klasy IV Szkoły Podstawkowej w Wielkim Rychnowie i Tomasz Pelizg w klasie I Technikum Mechanicznego nr 3 w Zespole Szkół nr 18 we Wrocławiu.

Przyznano także 8 wyróżnień za plakat i 10 wyróżnień za hasło. (PAP)

dsr/ hes/ jra/

praca
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)