Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zdjęcie ze Strefy Gazy zwyciężyło w konkursie World Press Photo

0
Podziel się:

Wykonane przez Szweda Paula Hansena zdjęcie, ukazujące ciała dwojga
palestyńskich dzieci niesionych przez krewnych, zostało okrzyknięte zdjęciem 2012 r. w konkursie
World Press Photo. Wśród nagrodzonych są również dwie Polki, Ilona Szwarc i Anna Bedyńska.

Wykonane przez Szweda Paula Hansena zdjęcie, ukazujące ciała dwojga palestyńskich dzieci niesionych przez krewnych, zostało okrzyknięte zdjęciem 2012 r. w konkursie World Press Photo. Wśród nagrodzonych są również dwie Polki, Ilona Szwarc i Anna Bedyńska.

Zwycięska fotografia pokazuje tłum niosący ciała dwojga dzieci, 2-letniej Suhaib Hidżazi i jej 3-letniego brata Muhammada, zabitych w izraelskich nalocie podczas ofensywy na Strefę Gazy w listopadzie 2012 roku. Zwłoki rodzeństwa są owinięte w białe sukno; widać jedynie twarze. Ludzki strumień wąską uliczką Gazy zmierza do meczetu.

"O sile tego zdjęcia stanowi sposób, w jaki kontrastuje ono gniew i smutek dorosłych z niewinnością dzieci. Nie da się go zapomnieć" - powiedziała członkini jury Mayu Mohanna.

"Jestem bardzo szczęśliwy, ale także bardzo smutny" - powiedział nagrodzony fotograf, pracujący dla szwedzkiego dziennika "Dagens Nyheter". Przypomniał, że nie żyje także ojciec zabitych dzieci (jego ciało widoczne jest w środkowej części zdjęcia), a ich matka przebywa na oddziale intensywnej terapii.

W gronie wyróżnionych w tegorocznej, 56. edycji konkursu znalazły się również dwie Polki - Ilona Szwarc i Anna Bedyńska, obie nagrodzone za prace w kategorii zdjęć portretowych.

Mieszkająca w Nowym Jorku Szwarc otrzymała trzecią nagrodę za "Kaylę", pracę z cyklu "American Girls" w kategorii portret w naturalnym otoczeniu. Na zdjęciu tytułowa Kayla, amerykańska nastolatka, stoi pod obrazem swoich przodków. W ramionach trzyma lalkę z serii American Girl, stylizowanych na kopie swych właścicielek.

"Każda z tych lalek może na zamówienie wyglądać dokładnie jak jej właścicielka, ale w rzeczywistości wszystkie wyglądają tak samo. Lalki American Girl dają iluzję wyboru, a więc i iluzję indywidualności. (...) Te produkty definiują i poddają kategoryzacji amerykańskie dziewczynki - przyszłe amerykańskie kobiety" - pisze Szwarc na swojej stronie. Swoje prace publikowała już m.in. w "Time" i "Sunday Times Magazine" oraz na branżowych stronach takich jak "New York Times Lens Blog" czy "Le Journal de la Photographie".

Bedyńska, fotoreporterka Agory, zdobyła trzecie miejsce w kategorii portret pozowany. Jej zdjęcie zatytułowane "Zuzia" ukazuje cierpiącą na albinizm dziewczynkę. W fotografii dominuje biel - od skóry i włosy dziewczynki, po jej jasne ubrania i kremowe tło zdjęcia. "Zuzia, wrażliwa na światło słoneczne z powodu albinizmu, chodzi do specjalnej szkoły dla dzieci słabo widzących i marzy o poznaniu kogoś takiego, jak ona" - czytamy na stronie World Press Photo. Bedyńska została już kilkakrotnie wyróżniona w tym konkursie.

Wiele nagrodzonych zdjęć dotyczy konfliktów na świecie, m.in. w Syrii, na Bliskim Wschodzie i na granicy państw sudańskich, a także innych bolączek współczesnego świata: prostytucji, uzależnienia od narkotyków, biedy, nieprzestrzegania praw kobiet.

W tym roku do siedziby World Press Photo w Amsterdamie napłynęło 103 481 zdjęć od 5666 fotografów ze 124 krajów. Jury konkursu przyznało nagrody 54 osobom w dziewięciu kategoriach, m.in. Ludzie, Wydarzenia, Sport, Życie Codzienne, Portret, Przyroda.

Pierwsza edycja konkursu World Press Photo, uważanego za jeden z najbardziej prestiżowych na świecie, odbyła się w 1955 roku.(PAP)

akl/ ro/

13216508

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)