Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zdrojewski: projekt ustawy medialnej autorstwa twórców wymaga pracy

0
Podziel się:

Projekt ustawy medialnej przygotowanej przez twórców nie spełnia
wymogów ustawy, dlatego trzeba nad nim dalej pracować - uważa minister kultury Bogdan Zdrojewski.
Zmiany wymaga część finansowa, konieczne są też gwarancje ochrony majątku publicznego - zaznaczył.

Projekt ustawy medialnej przygotowanej przez twórców nie spełnia wymogów ustawy, dlatego trzeba nad nim dalej pracować - uważa minister kultury Bogdan Zdrojewski. Zmiany wymaga część finansowa, konieczne są też gwarancje ochrony majątku publicznego - zaznaczył.

"Ten projekt otrzymałem tydzień temu, jestem po pierwszej lekturze. Troszkę się dziwię twórcom, że poszli w tym kierunku" - powiedział we wtorek Zdrojewski w radiu TOK FM.

"Oczekiwałem albo założeń do ustawy, albo projektu gotowego, który będzie od razu mógł być przedmiotem debaty, a to jest projekt, który nie spełnia warunków zarówno założeń, ale też nie spełnia warunków ustawy. W związku z tym nad nim trzeba nadal pracować" - wyjaśnił minister.

Zdaniem Zdrojewskiego jest szansa na doprowadzenie propozycji twórców do kształtu, który zaakceptują wszystkie partie.

"Natomiast projekt powinien w tej chwili być skierowany na taką ścieżkę, w której zostanie - po pierwsze - odchudzony, po drugie - zostaną zagwarantowane pewne prerogatywy dla ochrony majątku publicznego w wielkiej skali" - powiedział szef MKiDN.

Według Zdrojewskiego przejrzana też musi być część finansowa projektu. "Zadania, które tam są określone, według mojej oceny są określone w sposób niepełny" - uważa minister.

W ocenie Zdrojewskiego archiwa mediów publicznych powinny być wyodrębnione w autonomiczną instytucję, która będzie gwarantowała możliwość korzystania z dorobku publicznego wszystkim stronom. "Wydaje mi się, że najlepszą instytucją do prowadzenia archiwów telewizyjnych jest Narodowy Instytut Audiowizualny" - uważa Zdrojewski.

Minister dodał też, że "kilka kwestii" musi być uregulowanych tak, aby nie budziły wątpliwości z punktu widzenia konstytucyjnego. Jako przykład podał rolę Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

"Wydaje mi się, że jest szansa na to, iż ustawa będzie przedmiotem debaty i zgody politycznej" - podsumował Zdrojewski.

Założenia projektu ustawy regulującej działalność mediów publicznych środowiska twórcze przedstawiły po raz pierwszy w ubiegłym tygodniu. Jest to propozycja Komitetu Obywatelskiego Mediów Publicznych, który jest inicjatywą ludzi kultury i nauki, zainicjowaną podczas wrześniowego Kongresu Kultury w Krakowie. Tworzy go kilkadziesiąt osób, a w skład Rady Patronackiej Komitetu wchodzą: Magdalena Abakanowicz, Maria Janion, Wojciech Kilar, Janusz Krasny-Krasiński, Olga Lipińska, Adam Myjak, Wiesław Myśliwski, Krzysztof Penderecki, Witold Sobociński, Wisława Szymborska, Andrzej Wajda, Krystyna Zachwatowicz, Krzysztof Zanussi.

Jeden z pełnomocników Komitetu Obywatelskiego Mediów Publicznych Maciej Strzembosz mówił na początku lutego PAP, że jeśli dokument uzyska akceptację w obecnym kształcie, to po 3 marca mogłyby się rozpocząć konsultacje społeczne z jednej oraz poszukiwanie politycznego poparcia dla projektu z drugiej strony. (PAP)

ral/ bk/

praca
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)