Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zdrojewski: wkrótce decyzja w sprawie dotacji dla kolejnych czasopism

0
Podziel się

W czwartek lub w piątek zapadnie decyzja w sprawie kilku czasopism, które
mogą jeszcze otrzymać dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - poinformował w
poniedziałek minister kultury Bogdan Zdrojewski. Do listy może dołączyć jeszcze 5-7 tytułów.

bEiVgTUB

W czwartek lub w piątek zapadnie decyzja w sprawie kilku czasopism, które mogą jeszcze otrzymać dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - poinformował w poniedziałek minister kultury Bogdan Zdrojewski. Do listy może dołączyć jeszcze 5-7 tytułów.

Co roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznaje dotacje na rozwój czasopism kulturalnych. W tym roku ministerstwo do podziału miało 3 mln zł. Pieniądze rozdzielał Instytut Książki - instytucja powołana przez MKiDN (w 2004 r.) do promocji literatury i czytelnictwa. Podstawą podejmowanych decyzji były złożone przez czasopisma wnioski. Oceniał je zespół ekspertów powołanych przez ministra Bogdana Zdrojewskiego. Składu zespołu nie ujawniono.

Na liście czasopism kulturalnych, które w tym roku otrzymają dotację z budżetu jest 37 tytułów. Najwyższą przyznaną sumą jest 140 tys. zł. Tyle dostały m.in. "Znak", "Krytyka Polityczna", "Więź", "Książki w Tygodniku: Magazyn Literacki" (dodatek do "Tygodnika Powszechnego"), "Res Publica Nowa", "Kino". 100 tys. zł dostał gdański "Przegląd Polityczny", 108 tys. zł - "Didaskalia". Po raz pierwszy ministerstwo nie przyznało dotacji "Frondzie" - konserwatywnemu kwartalnikowi o nakładzie prawie 6,5 tys. egzemplarzy, który rok temu otrzymał dofinansowanie w wysokości 97 tys. zł.

bEiVgTUD

Szef resortu kultury powiedział w poniedziałek dziennikarzom, że "dotacje nie będą ponownie przeliczane, bo decyzja już zapadła". "To, co mogę zrobić (...), to starać się zobaczyć jakie są możliwości. A możliwości są dwie. Pierwsza z nich to zwiększenie nieco limitu na czasopisma" - mówił Zdrojewski. Dzięki temu - tłumaczył Zdrojewski - niektóre inne czasopisma będą jeszcze mogły otrzymać dofinansowanie.

"Druga możliwość to zaproponowanie - w niektórych wypadkach - dofinansowania poszczególnych numerów. Tak czyniliśmy w ubiegłym roku, tak robiliśmy dwa lata temu (...) Przypomnę, że tego typu działanie musi być wyjątkowe, specjalnie uzasadnione" - mówił Zdrojewski. Decyzja ma zapaść - jak dodał - w czwartek lub piątek.

Minister, pytany o to, które konkretnie czasopisma mają szansę na dotację odparł: "Nie będę wymieniać tytułów, bo w tej chwili je analizujemy. Mogę powiedzieć, że te które budziły największe emocje, mają największe szanse". Jak dodał, chodzi o 5-7 czasopism.(PAP)

agz/ aszw/ ls/

bEiVgTVe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)