Notowania

szklanka mleka
26.08.2013 13:35

Zdrowie uczniów. ARR: 2,3 mln dzieci będzie piło mleko w szkole

Unijny program "Szklanka Mleka" jest realizowany od 2004 r.

Podziel się
Dodaj komentarz
(crewcut/iStockphoto)

Ok. 2,3 mln dzieci ze szkół podstawowych będzie uczestniczyło w roku szkolnym 2013/2014 w programie Szklanka Mleka. Dyrektorzy oddziałów Agencji Rynku Rolnego zakończyli już wydawanie decyzji przyznających limity wydatków na mleko dla szkół.

Unijny program _ Szklanka Mleka _ jest realizowany od 2004 r. Ma on na celu utrwalanie dobrych nawyków żywnościowych i zachęcenia dzieci do picia mleka. W tym roku szkolnym nie zmieniają się zasady tj. uczniowie będą dostawali 0,2 ml kartonik mleka (lub inny produkt mleczny) 3 razy w tygodniu od początku listopada br. - do końca maja 2014 r.

Program jest skierowany głównie do uczniów podstawówek, ale biorą w nim udział także niektóre przedszkola, gimnazja, a nawet szkoły średnie. W sumie mleko dostaje 2,4 mln osób z 14 tys. placówek oświatowych - wyjaśniła rzeczniczka ARR Iwona Ciechan.

Największą grupę stanowią dzieci z klas I-VI - 2,3 mln (z ok. 12 tys. placówek), które dzięki dofinansowaniu z budżetu krajowego otrzymują mleko bezpłatnie. Natomiast jeżeli wybiorą mleko smakowe, jogurty czy sery dostają je po obniżonej cenie.

Program cieszy się dużym zainteresowaniem w całej Polsce. Najwięcej szkół uczestniczy w nim Opolskiem, w których z mleka korzysta ok. 44 proc. ogólnej liczby uczniów w tym województwie oraz w woj. podkarpackim, łódzkim i kujawsko - pomorskim (ok. 43 proc. ogólnej liczby uczniów w województwie).

Wydatki na program _ Szklanka mleka _ w skali roku szkolnego wynoszą ogółem ok. 150 mln zł. Jest on finansowany z trzech źródeł, są to środki unijne, które pokrywają ok. 28 proc. wydatków na program, krajowe (tzw. dopłata krajowa) - ok. 71 proc. wydatków na program oraz z Funduszu Promocji Mleka - ok. 1 proc. wydatków.

W czasie roku szkolnego, polskie dzieci spożywają ok. 53 tys. ton mleka i przetworów mlecznych, dzięki czemu Polska jest w czołówce Europy pod względem ilości mleka i przetworów mlecznych dostarczanych do placówek oświatowych w ramach programu _ Szklanka Mleka _.

W programie _ Szklanka Mleka _ uczestniczy 26 krajów unijnych. Polska od kilku lat pozyskuje na niego najwięcej pieniędzy.

Czytaj więcej w Money.pl
Tysiące nauczycieli stracą pracę. Są szacunki Z deklaracji dyrektorów szkół złożonych wiosną wynika, że 1 września pracę stracić może 6,8 tysiąca nauczycieli, czyli 1,2 procent ogółu.
Wzrośnie liczba polskich uczniów za granicą Od 1 września nieznacznie zwiększy się liczba uczniów w tak zwanych szkolnych punktach konsultacyjnych, czyli szkołach przy polskich przedstawicielstwach dyplomatycznych za granicą.
Tagi: szklanka mleka, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz