Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zdzisław Jaskuła dyrektorem Teatru Nowego w Łodzi

0
Podziel się

Zdzisław Jaskuła został nowym dyrektorem naczelnym miejskiego Teatru Nowego im.
Kazimierza Dejmka w Łodzi. W piątek nominację wręczyła mu wiceprezydent Łodzi Wiesława Zewald.

bEiUUMRh

Zdzisław Jaskuła został nowym dyrektorem naczelnym miejskiego Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. W piątek nominację wręczyła mu wiceprezydent Łodzi Wiesława Zewald.

Jaskuła wygrał konkurs na stanowisko dyrektora naczelnego Teatru. Był jednym z dwóch kandydatów; o to stanowisko ubiegał się też aktor Łukasz Pijewski.

Zdaniem wiceprezydent miasta koncepcja, którą przedstawił Zdzisław Jaskuła, przekonała komisję konkursową i władze miasta - że można odbudować wizerunek sceny i odnaleźć dla niej właściwe miejsce wśród teatrów. "Jesteśmy świadomi, że potrzeba na to trochę czasu" - mówiła w piątek Zewald.

bEiUUMRj

Kontrakt z Jaskułą ma obowiązywać trzy lata.

Dyrektor na razie nie ujawnia szczegółów swojej koncepcji. Mówi, że chciałby oprzeć repertuar na klasycznej literaturze, sięgnąć do tradycji wielokulturowej Łodzi i ważnych postaci dla miasta. "W poszukiwaniu widza ta scena zeszła w kierunku rozrywki, ale chciałbym, by ten etap już się zakończył" - mówił.

Zdzisław Jaskuła - poeta i reżyser - był już dyrektorem Teatru Nowego w latach 90. ub. wieku. Wcześniej kierował łódzkim Teatrem Studyjnym. Dyrektorem artystycznym Nowego pozostaje Mirosława Marcheluk.

O przeprowadzeniu konkursu na dyrektora naczelnego Teatru Nowego władze Łodzi zadecydowały w czerwcu tego roku. Miesiąc wcześniej odwołały one dotychczasowego szefa placówki Janusza Michaluka, który kierował teatrem od kwietnia 2003. Powołał go ówczesny prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. W styczniu tego roku Kropiwnicki został odwołany w referendum, a jednym z zarzutów jego inicjatorów były konflikty i zła sytuacja w Teatrze Nowym. (PAP)

bEiUUMRp

szu/ jaw/ ls/ gma/

bEiUUMRK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)