Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Żelichowski o spotkaniu z prezydentem w sprawie ustawy medialnej

0
Podziel się:

Szef klubu PSL Stanisław Żelichowski powiedział dziennikarzom, że na
wtorkowym spotkaniu namawiał prezydenta Lecha Kaczyńskiego do podpisania ustawy medialnej. Jak
dodał, obaj rozważali różne warianty, jak nie dopuścić do tego, by Polska nie została jedynym
krajem w Europie, w którym nie będzie mediów publicznych.

Szef klubu PSL Stanisław Żelichowski powiedział dziennikarzom, że na wtorkowym spotkaniu namawiał prezydenta Lecha Kaczyńskiego do podpisania ustawy medialnej. Jak dodał, obaj rozważali różne warianty, jak nie dopuścić do tego, by Polska nie została jedynym krajem w Europie, w którym nie będzie mediów publicznych.

"Pan prezydent ma jedną koncepcję, my mamy trochę inną i będziemy próbowali zbliżać stanowiska" - powiedział dziennikarzom szef klubu ludowców. Podkreślił, że namawiał prezydenta do podpisania ustawy medialnej.

Zdaniem Żelichowskiego, nawet gdyby prezydent podpisał ustawę i tak w związku z kryzysem nie będzie wystarczającej ilości pieniędzy na finansowanie mediów publicznych. Dlatego - jak mówił - można byłoby wtedy rozważyć nowelizację tej ustawy wprowadzając nową formę abonamentu. W tym kontekście wymienił propozycje jego klubu i SLD, które już kilka miesięcy temu były dyskutowane. SLD proponował, by abonament zastąpić tzw. opłatą audiowizualną pochodzącą z podatku (odpis od PIT i CIT).

Według szefa klubu ludowców, inną możliwością dokonania zmian w mediach publicznych jest nieprzyjęcie przez Sejm, Senat i prezydenta sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Konsekwencją tego byłoby zakończenie funkcjonowania obecnej Krajowej Rady i wybór nowej.

"Zobaczymy" - tak Żelichowski odparł, na pytanie, co zrobi jego klub, gdyby prezydent zawetował ustawę medialną. Do odrzucenia weta prezydenta potrzeba w Sejmie większości 3/5 głosów. Oznacza to, że nawet gdyby PSL zagłosowało przeciw wetu, to koalicjanci potrzebują jeszcze wsparcia Lewicy.

Szef klubu ludowców jest czwartym politykiem, z którym prezydent konsultował ustawę medialną. L. Kaczyński rozmawiał już z przewodniczący klubu PiS Przemysławem Gosiewskim, szefem sejmowego koła SdPl-NL Markiem Borowskim oraz szefem klubu PO Zbigniewem Chlebowskim.

W ubiegłym tygodniu przyjęciem przez Sejm senackich poprawek zakończyły się prace parlamentarne nad ustawą medialną, która m.in. znosi abonament i zmienia zasady finansowania mediów publicznych. Teraz prezydent zdecyduje czy ustawę podpisze, zawetuje, czy skieruje do Trybunału Konstytucyjnego.

Przed kilkoma dniami szef prezydenckiej kancelarii Piotr Kownacki mówił, że podpisanie ustawy medialnej przez prezydenta wydaje się najmniej prawdopodobne, natomiast pozostałe dwa warianty - weto lub zaskarżenie do TK są jak najbardziej możliwe. (PAP)

joko/ mok/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)