Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zespół Laska przedstawił niepublikowane zdjęcia ze Smoleńska

0
Podziel się:

Zespół smoleński przy KPRM, którym kieruje Maciej Lasek, pokazał w środę
niepublikowane wcześniej zdjęcia z miejsca katastrofy Tu-154M. Nie widać na nich śladów wybuchu na
skrzydle samolotu, są natomiast elementy samolotu wbite w brzozę i drewno wbite w urwane skrzydło.

bEEeiRlx

Zespół smoleński przy KPRM, którym kieruje Maciej Lasek, pokazał w środę niepublikowane wcześniej zdjęcia z miejsca katastrofy Tu-154M. Nie widać na nich śladów wybuchu na skrzydle samolotu, są natomiast elementy samolotu wbite w brzozę i drewno wbite w urwane skrzydło.

Zespół Laska przedstawił na konferencji prasowej kilkanaście niepublikowanych wcześniej zdjęć ze Smoleńska. Większość z nich - jak powiedział Lasek - wykonali między 11 a 19 kwietnia 2010 r. członkowie polskiej komisji badającej katastrofę (kierował nią od maja 2010 r. Jerzy Miller; w Smoleńsku było 18 jej członków). Kilka to fotografie z rekonstrukcji przeprowadzonej przez biegłych dla prokuratury. Łącznie - przypomniał Lasek - komisja wykonała w Smoleńsku ok. 1500 zdjęć.

Jak ustaliła komisja Millera, przyczyną katastrofy było zejście samolotu poniżej minimalnej wysokości zniżania w warunkach uniemożliwiających wzrokowy kontakt z ziemią i spóźnione rozpoczęcie procedury odejścia na drugi krąg. Tu-154M, lecąc bardzo nisko, zderzył się z drzewami, w tym z brzozą, w wyniku czego od samolotu oderwał się fragment lewego skrzydła. "Zderzenie z brzozą nie było przyczyną tego wypadku" - przypomniał w środę Lasek.

bEEeiRlz

Na zaprezentowanych w środę zdjęciach widać skrzydło, którego powierzchnia jest rozerwana - jak mówił Lasek - w wyniku zderzenia z masywnym elementem. Przednia krawędź jest zgięta w harmonijkę, widać też rozerwane nity oraz elementy drzewa wbite w konstrukcję skrzydła. "To jest wyraźny dowód na to, że samolot miał jednak kolizję z brzozą" - podkreślił Lasek.

Zespół przypomniał też fotografie brzozy, w którą uderzył samolot. Pokazano m.in. metalowe elementy samolotu wbite w drzewo i resztki poszycia Tu-154M wiszące na gałęziach.

Lasek zaznaczył też, że na skrzydle nie ma żadnych śladów osmaleń, ani działania wysokich temperatur lub płomienia. Śladów nadpaleń nie ma też na kablach wewnątrz skrzydła. Lasek zwrócił uwagę, że w tej części samolotu był zbiornik, w momencie uderzenia w brzozę było tam ponad 420 kilogramów paliwa oraz jego opary. "Jakakolwiek eksplozja materiałów wybuchowych spowodowałaby natychmiastowy zapłon tego paliwa. Nic takiego nie miało miejsca" - podkreślił Lasek.

"Oczywiście brzoza została złamana w wyniku kontaktu ze skrzydłem, ale jednocześnie skrzydło zostało uszkodzone na tyle poważnie, że odpadło w czasie lotu na skutek zniszczenia jego struktury" - tłumaczył Lasek. Dodał, że strukturę płata zniszczyła nie tylko kolizja, ale także działające siły aerodynamiczne.

bEEeiRlF

Lasek zapowiedział, że w przyszłym tygodniu zacznie działać strona internetowa jego zespołu. Pod adresem faktysmolensk.gov.pl będzie można znaleźć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące katastrofy, zdjęcia ze Smoleńska i wideoblog, na którym członkowie zespołu będą starali się przystępnie objaśnić elementy związane z wypadkiem.

Lasek przypomniał, że od początku swojej pracy jego zespół zwraca się do zespołu parlamentarnego ds. katastrofy smoleńskiej, którym kieruje Antoni Macierewicz (PiS), o przedstawienie dowodów, na podstawie których formułowane są tezy, jakoby przyczyną katastrofy była eksplozja. Po raz kolejny podkreślił, że zespół Macierewicza głosi tezy sprzeczne ze sobą, nie pokazuje dowodów na ich potwierdzenie, manipuluje materiałami polskiej komisji Millera oraz posługuje się przerobionym komputerowo zdjęciem. Na to ostatnie zespół Laska zwrócił uwagę w ubiegłym tygodniu. W środę pokazano, że na zmodyfikowanym zdjęciu w wyniku obróbki znalazł się element skrzydła, który został zniszczony w katastrofie. (PAP)

ral/ malk/ jra/

bEEeiRma
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)