Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zgoda na modyfikację odbudowy pocysterskiego klasztoru z XIII w.

0
Podziel się:

Komisja ekspertów Głównego Konserwatora Zabytków zaaprobowała projekt
rekonstrukcji przestrzennej, czyli dobudowania północnego skrzydła XII-wiecznego pocysterskiego
klasztoru w Koprzywnicy (Świętokrzyskie) - poinformował proboszcz koprzywnickiej parafii św.
Floriana, ks. Jerzy Burek.

Komisja ekspertów Głównego Konserwatora Zabytków zaaprobowała projekt rekonstrukcji przestrzennej, czyli dobudowania północnego skrzydła XII-wiecznego pocysterskiego klasztoru w Koprzywnicy (Świętokrzyskie) - poinformował proboszcz koprzywnickiej parafii św. Floriana, ks. Jerzy Burek.

Naśladująca architekturę romańską bryła skrzydła północnego ma być przybudowana do ruin przylegającego do zabytkowego kościoła skrzydła wschodniego i razem z nim utworzyć dom rekolekcyjno-turystyczny dla młodzieży. Obiekt powinien być wykonany do 2013 roku.

Zgodnie z przyjętym przez zarząd województwa parafialnym projektem rewitalizacji zabytkowej budowli, inwestycja pochłonie prawie 5 mln zł, z czego 60 proc. stanowić będzie unijne dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego - oznajmił duchowny.

"Wskazani przez Głównego Konserwatora Zabytków specjaliści wypowiedzieli się na temat możliwości przestrzennego odtworzenia fragmentu dawnej zabudowy klasztoru na wniosek wojewódzkiego konserwatora zabytków w Kielcach" - zaznaczył ks. Burek.

Dodał, że wcześniejszy projekt uwzględniał jedynie odbudowę skrzydła wschodniego, jednak zapewnienie w nim młodzieżowej stanicy niezbędnych funkcji użytkowych okazało się niemożliwe, ze względu na zbyt szczupłą kubaturę.

Burmistrz Koprzywnicy Marek Jońca powiedział PAP, że autorytatywna opinia komisji konserwatorów z Warszawy, Krakowa i Wrocławia jest również istotna dla lokalnego samorządu, ponieważ "otwiera możliwość wpisania projektu młodzieżowej stanicy w plan przekształcania Koprzywnicy w gminę turystyczną".

Leżące na szlaku cysterskim dawne opactwo w Koprzywnicy m.in. połączy się - za rok lub półtora - w ruchu pielgrzymkowym z sanktuarium maryjnym w pobliskich Sulisławicach. Według ks. Burka, umożliwi to modernizowany obecnie pięciokilometrowy odcinek dawnej drogi handlowej Koprzywnica-Staszów, wiodącej przez las.

W zaadaptowaniu zabytkowego klasztoru oraz urządzenia w przyległym doń ogrodzie terenów rekreacyjnych i boisk sportowych pomaga koprzywnickiej parafii św. Floriana - spadkobierczyni pocysterskiego mienia - miejscowe Stowarzyszenie 800-lecia Opactwa Cysterskiego "Ku przyszłości".

Jego były prezes, obecnie burmistrz gminy, Marek Jońca podkreśla, że turystyczny kompleks poklasztornych obiektów powiększy się o pobliski zalew. Oprócz kąpieliska z dwoma molami, boisk plażowych i placu zabaw powstaną przy nim stanowiska dla wędkarzy, parkingi i ścieżka rowerowa.

Pocysterskie opactwo w Koprzywnicy to jeden z cenniejszych przykładów budownictwa romańskiego, wzorowanego na macierzystym klasztorze Clairvaux. W kościele pw. św. Floriana można podziwiać nie tylko unikatową architekturę z XIII wieku, ale także rzadkie malowidła i inne zabytki sztuki sakralnej.

W armarium, czyli dawnej zakrystii, planuje się urządzić ekspozycję muzealną. Wystawione mają być m.in. fragmenty kamieniarki z nieistniejących już skrzydeł klasztoru, rękopisy, książki z biblioteki cysterskiej, ornaty oraz paramenty i naczynia liturgiczne.

Cystersi zostali sprowadzeni do Polski z Francji w XII wieku w ramach ruchu odnowy życia monastycznego. Najstarsze polskie opactwa cysterskie powstały m.in. w Jędrzejowie i Wąchocku na Kielecczyźnie. Zakon szerzył ascezę i krzewił wysoką kulturę rolną stosowaną w Europie Zachodniej. (PAP)

mch/ tot/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)