Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zielona Góra: Pokonkursowa wystawa szopek bożonarodzeniowych

0
Podziel się:

Szopka wykonana z jednego kawałka drewna zwyciężyła w konkursie
na Zielonogórską Szopkę Bożonarodzeniową. Nagrody wszystkim laureatom zostaną wręczone w piątek.
Tego dnia w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, które organizowało konkurs, zostanie otwarta
wystawa szopek.

Szopka wykonana z jednego kawałka drewna zwyciężyła w konkursie na Zielonogórską Szopkę Bożonarodzeniową. Nagrody wszystkim laureatom zostaną wręczone w piątek. Tego dnia w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, które organizowało konkurs, zostanie otwarta wystawa szopek.

Do konkursu, który był organizowany po raz pierwszy zgłoszono 25 prac. Szopka z jednego kawałka drewna została nagrodzona w kategorii dorosłych; w gronie dzieci jury nagrodziło dwie szopki.

"W kategorii dorosłych I nagrodę otrzymał Ludwik Oleksy za przepiękną szopkę, wykonaną w jednym kawałku drewna. Rzeźba jest pokryta farbą o delikatnym nasyceniu kolorystycznym, a przedstawione postaci niosą łagodny ładunek emocjonalny. Taką szopkę chciałoby się mieć przy swojej choince" - powiedziała PAP rzeczniczka Muzeum Ziemi Lubuskiej Alicja Błażyńska.

W kategorii dziecięcej nagrodę otrzymał Olaf Gaziński za pracę wykonaną z kory drzewa, gdzie dach szopki pokryty jest pracochłonną mozaiką. Postaci Matki Bożej, maleńkiego Chrystusa i innych bohaterów zostały zrobione ze słomy.

Ex aequo I nagrodę otrzymała też wspólna praca - Natalii Raczkowiak i Martyny Szymanowskiej. "Cały ten obiekt najbardziej chyba podkreśla zielonogórski charakter poprzez różnorodne detale i szczegóły wiążące się z miastem. Pojawił się tu nawet portret Bachusa, motywy winogron i beczek z winem" - dodała Błażyńska.

We wszystkich szopkach można odnaleźć charakterystyczne obiekty architektoniczne miasta - ich autorzy szczególnie upodobali sobie wieżę zielonogórskiego ratusza i kościół Matki Bożej. W wielu pracach pojawiły się także herb i barwy Zielonej Góry (żółty, biały i zielony), a nawet stadion żużlowy.

W konkursie wzięli udział mieszkańcy Zielonej Góry, Sulechowa, Zawady, Wilkanowa i Nowego Miasteczka. Wystawa ich prac będzie eksponowana w muzeum do 5 stycznia 2014 r. (PAP)

mmd/ as/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)