Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zielone światło dla wycofania rosyjskich radarów z Ukrainy

0
Podziel się:

Prezydent Rosji Władimir
Putin dał zielone światło dla wycofania rosyjskich
stacji radiolokacyjnych z Ukrainy - poinformował we wtorek Kreml
tuż przed spotkaniem Putina z prezydentem Ukrainy Wiktorem
Juszczenką.

*Prezydent Rosji Władimir Putin dał zielone światło dla wycofania rosyjskich stacji radiolokacyjnych z Ukrainy - poinformował we wtorek Kreml tuż przed spotkaniem Putina z prezydentem Ukrainy Wiktorem Juszczenką. *

Według służb prasowych prezydenta Rosji, Putin podpisał ustawę nazywaną "odrzuceniem porozumienia między Rosją a Ukrainą w sprawie systemu zapobiegania antyrakietowego i kontroli przestrzeni powietrznej".

Ustawa ta, przyjęta 25 stycznia przez Dumę, otwiera drogę do zamknięcia rosyjskich stacji radiolokacyjnych w rejonie Mukaczewa i w Sewastopolu na Krymie i wycofania z nich sprzętu. Działające tam stacje radiolokacyjne "Dniepr" pozwalają na wykrywanie rakiet i obiektów kosmicznych w odległości do 4 tys. km. Od 1997 roku były wykorzystywane wspólnie przez Rosję i Ukrainę.

Szef rosyjskich sił powietrznych generał Władimir Popowkin wyjaśnił wówczas, że Rosja ma "zamiar wycofać z zagranicy wszystkie radary i więcej +nie zależeć od takich krajów jak Ukraina, Azerbejdżan, Kazachstan, Białoruś+".

Wcześniej rosyjski wiceminister obrony Nikołaj Pankow mówił, że rezygnacja z dzierżawy stacji radiolokacyjnych wiąże się z planami Ukrainy dotyczącymi wstąpienia do NATO. Pankow wyjaśnił też, że urządzenia stacji radarowych na Ukrainie (wprowadzono je do eksploatacji w 1979 roku) były już przestarzałe i nie było sensu ich dłużej utrzymywać. Przypomniał, że Rosja zbudowała system wczesnego ostrzegania w pobliżu Petersburga i pod Armawirem w Kraju Krasnodarskim.

Tydzień przed tym prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, premier Julia Tymoszenko i przewodniczący parlamentu Arsenij Jaceniuk w liście do sekretarza generalnego NATO Jaapa de Hoop Scheffera prosili o przyłączenie Ukrainy do natowskiego Planu Działań na Rzecz Członkostwa (Membership Action Plan) na kwietniowym szczycie Sojuszu w Bukareszcie.

Podczas wtorkowego spotkania Putina z Juszczenką, rozpoczętego wczesnym popołudniem, "szczególna uwaga będzie poświęcona ewentualnym konsekwencjom politycznym" zbliżenia Ukrainy do NATO - podał przedstawiciel Kremla.

Kreml poinformował również, że prezydent Putin podpisał również drugi dokument, przewidujący "przedłużenie eksploatacji" i wspólnej produkcji przez Rosję i Ukrainę pocisków RS-20 (Satana). (PAP)

klm/ mc/ 2880, arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)