Notowania

wiadomości
22.01.2013 16:02

"Ziemia niczyja" w Teatrze Powszechnym w Warszawie

Temat najnowszej historii polsko-niemieckiej i roli historii w nawiązywaniu relacji między młodymi Polakami i Niemcami podejmuje spektakl "Ziemia niczyja" w reżyserii Franka Heuela. Premiera 24 stycznia w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Temat najnowszej historii polsko-niemieckiej i roli historii w nawiązywaniu relacji między młodymi Polakami i Niemcami podejmuje spektakl "Ziemia niczyja" w reżyserii Franka Heuela. Premiera 24 stycznia w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

Wiele lat po zakończeniu II wojny światowej obszar Mazur zaludniają polscy mieszkańcy. Nie naprawiają jednak niczego w swoich domach, wciąż obawiając się, że dawni właściciele powrócą, by upomnieć się o swoją własność.

Bohaterki - Polka i Niemka - zaprzyjaźniają się ze sobą, a z czasem okazuje się, że łączy ich również dom, który niegdyś należał do babki Niemki, później do babki Polki. Pierwsza opowiada o nim, jak o utraconym na zawsze raju, druga przestrzega wnuczkę, że dawni właściciele kiedyś wrócą upomnieć się o swoją ziemię.

"Ziemią niczyją jest polsko-niemieckie pogranicze kulturowe. Rozpościera się ona między Polakami i Niemcami, mimo upływu lat, integracji Europy i wysiłków politycznych na rzecz pojednania. Niemka wraca do mazurskiego domu swojej babki, by poznać mieszkającą tam Polkę - jej rówieśniczkę. Zobaczymy w jaki sposób historia i przeszłość zdeterminują relację między dwiema młodymi dziewczynami" - powiedział PAP reżyser spektaklu Frank Heuel.

Sztuka autorstwa Lothara Kittsteina i Julii Holewińskiej składa się z czterech scen podejmujących temat tożsamości narodowej i roli historii w postrzeganiu współczesnego świata i relacji międzyludzkich.

Spektakl Teatru Powszechnego i niemieckiego Fringe Ensemble odbywa się w języku polskim i niemieckim - ułatwieniem dla publiczności są tłumaczenia obcojęzycznych kwestii, emitowane na ekranie.

"W spektaklu wygłaszam niemieckojęzyczne kwestie. Nie było to łatwe; z początku niewiele rozumiałam, mając jedynie doświadczenie nauki tego języka ze szkoły. Reżyser okazał się jednak bardzo wyrozumiały i cierpliwy" - powiedziała podczas wtorkowej konferencji prasowej Katarzyna Maria Zielińska.

Spektakl miał premierę w Bonn 28 listopada 2012 roku. "Obawiałam się o reakcje. Stoję na scenie i śpiewam +Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz+. W innym fragmencie bohaterowie, para polsko-niemiecka, rozmawiają ze sobą przez seksczat" - dodała Zielińska.

W rolach głównych występują: Katarzyna Maria Zielińska, Laila Nielsen, Maciej Brzoska, David Fischer, Harald Redmer. Scenografia i kostiumy: Annika Ley, reżyseria: Frank Heuel. (PAP)

pj/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz