Notowania

wiadomości
26.08.2013 14:05

Ziobro: Polska potrzebuje odważnej i uczciwej władzy

Polska potrzebuje odważnej i uczciwej władzy, jaką w II RP uosabiał wicepremier Eugeniusz Kwiatkowski, a Podkarpacie potrzebuje odważnego i uczciwego "planu Kwiatkowskiego nr 2" - przekonywali: szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro i kandydat SP na senatora z Podkarpacia Kazimierz Ziobro.

Podziel się
Dodaj komentarz

Polska potrzebuje odważnej i uczciwej władzy, jaką w II RP uosabiał wicepremier Eugeniusz Kwiatkowski, a Podkarpacie potrzebuje odważnego i uczciwego "planu Kwiatkowskiego nr 2" - przekonywali: szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro i kandydat SP na senatora z Podkarpacia Kazimierz Ziobro.

W poniedziałek w Rzeszowie szef SP wspierał kandydata swej partii ubiegającego się o mandat senatora w wyborach uzupełniających.

"Podkarpacie potrzebuje odważnego i uczciwego planu Kwiatkowskiego nr 2 tak, aby Podkarpacie mogło się rozwijać, aby na Podkarpaciu były tworzone nowe miejsca pracy, aby powstawał nowoczesny przemysł" - powiedział Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej.

Kazimierz Ziobro podkreślił, że Polska potrzebuje silnej i odważnej władzy, takiej, jaka była w okresie międzywojennym. Nawiązał do słów wypowiedzianych w niedzielę podczas mszy dożynkowej w Mielcu przez biskupa pomocniczego diecezji rzeszowskiej Edwarda Białogłowskiego, który mówił, że takim wzorcem powinien być wicepremier Eugeniusz Kwiatkowski. Przypomniał, że dzięki niemu powstał Centralny Okręg Przemysłowy (COP) i Podkarpacie z regionu rolniczego stało się częściowo regionem przemysłowym. "Powinnyśmy wcielać w życie właśnie tego typu wzorce, gdzie gospodarka i patriotyzm były ze sobą sprzężone" - mówił K. Ziobro.

W opinii Zbigniewa Ziobry wicepremier Kwiatkowski zasługuje na to, aby być dla polityków drogowskazem uczciwości i odwagi. Przypomniał też, że plan Kwiatkowskiego powiódł się w trudnych politycznie czasach. "Nie było góry pieniędzy z Unii Europejskiej, ale była uczciwość i była odwaga, i były rezultaty, były zakłady pracy, były przedsiębiorstwa, bo był dobry gospodarz, który chciał" - powiedział szef SP.

Nawiązał m.in. do budowy autostrad w Polsce, których - jak mówił - nie udaje się skończyć mimo środków z UE. Stwierdził też, że budowa autostrady w Polsce jest najdroższa w Europie, a być może też na świecie. Według niego, budowa kilometra autostrady wokół Warszawy kosztuje 200 mln zł, a kilometra autostrady w Niemczech kosztuje 40 mln zł.

Zapowiedział, że gdy Solidarna Polska będzie uczestniczyć w sprawowaniu władzy, przygotuje dla Podkarpacia "plan Kwiatkowskiego nr 2" - plan rozwoju przemysłu i rozwoju regionu. "Bo skoro udało się to Kwiatkowskiemu, skoro wykorzystał walory tej ziemi, a przede wszystkim wspaniałych ludzi, którzy tu mieszkają, którzy mogą z podniesionym czołem i dumnie mówić, że są z Podkarpacia, to tym bardziej może się to udać tej władzy, pod warunkiem, że będzie uczciwa i będzie miała odważną wizję przedstawienia, jak to zrobić" - podkreślił Zbigniew Ziobro.

Dodał, że aby zrealizować taki plan, potrzebna jest władza i to jest cel SP i powód startu Kazimierza Ziobry do Senatu. "Najpierw trzeba zrobić porządek w naszym kraju, najpierw trzeba postawić na uczciwą i odważną władzę i przywrócić normalność w tym kraju" - mówił szef SP. "Miejmy odwagę. Postawmy na uczciwą władzę i postawmy na odważną wizję" - apelował.

Lider SP zapowiedział, że klub parlamentarny SP wystąpi z uchwałą sejmową ws. uczczenia wicepremiera Kwiatkowskiego i powstania nowego "planu Kwiatkowskiego" dla Polski, a szczególnie dla Podkarpacia. Jego zdaniem obecna władza i politycy są zaprzeczeniem tych wartości, które wnosił Kwiatkowski.

"Potrzebna jest zmiana jakości w polskiej polityce, zmiana ludzi, zmiana postawy ludzi, zmiana standardów tej władzy. Bo jeśli politycy będą myśleć o sobie, będą myśleć jak - wybaczcie państwo sformułowanie - grabić pod siebie, jak prywaty załatwiać, to nie będzie dobrze" - powiedział Z. Ziobro.

Z kolei K. Ziobro zapowiedział, że zwróci się do prezydentów: Rzeszowa, Mielca i burmistrza Dębicy, gdzie w ramach COP powstały kluczowe zakłady pracy, o uczczenie wicepremiera Kwiatkowskiego.

Eugeniusz Kwiatkowski, z wykształcenia inżynier chemik, był w okresie I wojny światowej żołnierzem Legionów i współpracownikiem Polskiej Organizacji Bojowej. W II Rzeczypospolitej znany polityk i działacz gospodarczy. Stworzył czteroletni plan inwestycyjny zakładający m.in. rozbudowę infrastruktury i zwiększenie potencjału obronnego kraju. Jako minister przemysłu i handlu w rządzie Kazimierza Bartla przyczynił się do powstania i zrealizowania pomysłu budowy portu w Gdyni i fabryki związków azotowych w Mościcach pod Tarnowem.

Popierał także rozwój handlu morskiego i powstanie Dalekomorskiej Floty Rybackiej. Od 1935 r. jako wicepremier i minister skarbu w gabinetach Mariana Zyndrama-Kościałkowskiego i Felicjana Sławoja Składkowskiego patronował idei utworzenia Centralnego Okręgu Przemysłowego oraz koncepcji rozbudowy infrastruktury, obronności i przemysłu. Po wybuchu II wojny światowej wraz z rządem przekroczył granicę z Rumunią, gdzie został internowany. Po zakończeniu działań zbrojnych powrócił do Polski i przyjął funkcję kierownika Delegatury Rządu ds. Odbudowy Wybrzeża oraz przewodniczącego Komisji Planu Rozbudowy Trójmiasta. Zmarł w 1974 r.

Do Senatu z okręgu nr 55 kandydują: Zdzisław Pupa (PiS), Mariusz Kawa (PO-PSL), Kazimierz Ziobro (Solidarna Polska), Ewa Kantor (KWW Ewy Kantor), Ireneusz Dzieszko (KWW Prawica Podkarpacka), Andrzej Marciniec (PJN) i Józef Habrat (Samoobrona).

Wybory uzupełniające do Senatu w okręgu obejmującym powiaty: dębicki, kolbuszowski, mielecki, ropczycko-sędziszowski i strzyżowski. Stały się konieczne po tym, gdy dotychczasowy senator PiS Władysław Ortyl został marszałkiem woj. podkarpackiego. Nastąpiło to po odwołaniu poprzedniego marszałka Mirosława Karapyty, który już nie jest działaczem PSL. Wcześniej Karapycie prokuratura postawiła siedem zarzutów, w tym pięć korupcyjnych.

Głosowanie odbędzie się 8 września. (PAP)

api/ mok/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz