Notowania

wiadomości
25.10.2013 14:22

Ziobro pyta premiera o bezpieczeństwo rozmów między polskimi urzędnikami

Lider SP Zbigniew Ziobro powiedział, że wyśle do premiera Donalda Tuska list z pytaniem o bezpieczeństwo rozmów prowadzonych między najważniejszymi polskimi urzędnikami państwowymi. Sprawa ma związek z doniesieniami o możliwej inwigilacji kanclerz Niemiec przez wywiad USA.

Podziel się
Dodaj komentarz

Lider SP Zbigniew Ziobro powiedział, że wyśle do premiera Donalda Tuska list z pytaniem o bezpieczeństwo rozmów prowadzonych między najważniejszymi polskimi urzędnikami państwowymi. Sprawa ma związek z doniesieniami o możliwej inwigilacji kanclerz Niemiec przez wywiad USA.

"Informacja o inwigilacji przywódców innych państw, także sojuszniczych przez USA wywołała na szczycie w Brukseli stan wrzenia, by nie powiedzieć histerii, tymczasem dla osób zorientowanych nie stanowi to nowości" - mówił Ziobro na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie.

W środę "Der Spiegel" napisał, że kanclerz Niemiec Angela Merkel mogła być obiektem inwigilacji prowadzonej przez amerykańskie służby wywiadowcze. Wywołało to oburzenie i protesty, głównie w Niemczech i Brukseli.

Francja i Niemcy chcą rozmawiać z USA, aby do końca roku wyjaśnić zasady działania służb wywiadowczych. Inicjatywę tę, podjętą wobec afery wokół prowadzonej przez wywiad USA inwigilacji, poparli w czwartek w Brukseli przywódcy pozostałych państw UE.

Ziobro dodał, że jego zdaniem "nie okaże się dziwnym, jeśli pojawi się +jakiś Snowden+ z Niemiec, czy innego kraju europejskiego, który ujawni, że podobnie jak w USA dzieje się też tam". "Taki jest dziś świat; ważne jest, by polskie państwo było silne i bezpieczne, a będziemy tacy nie wtedy, gdy będziemy ślepo wierzyć naszym sojusznikom" - podkreślił.

Dlatego - przekonywał - należy zapewnić bezpieczny sposób komunikacji dla polskich urzędników państwowych. "Niestety, według wiedzy, którą posiadłem jako minister sprawiedliwości, bezpieczeństwo w tym zakresie jest na poziomie państw trzeciego świata, to stan zatrważający" - ocenił. "Bezpieczeństwo rozmów jest wtedy, gdy minister umówi się z drugim w parku na spacer, by porozmawiać" - mówił Ziobro.

Zaznaczył, że gdy był ministrem, ówczesny szef ABW Bogdan Święczkowski, z jego inicjatywy rozpoczął prace nad utworzeniem zintegrowanego systemu pozwalającego urzędnikom bezpiecznie komunikować się ze sobą. Niestety - ubolewał - prace na tym systemem zostały zaniechane po zmianie ekipy rządowej. "Stosowano prześmiewcze argumenty, że to jest nadmierna podejrzliwość władzy, podczas gdy to jest standard" - mówił lider SP.

Dodał, że dlatego zwraca się do premiera Donalda Tuska z pytaniem: "co zamierza on zrobić, by podnieść standard bezpieczeństwa rozmów najważniejszych osób w państwie". (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

wni/ eaw/ as/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz