Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zjazd Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia we Wrocławiu

0
Podziel się:

W listopadzie 2015 r. po raz pierwszy w Polsce odbędzie się zjazd szefów
instytucji należących do Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia. Miejscem spotkania będzie
Wrocław - powiedział PAP Marek Mutor, dyrektor Ośrodka "Pamięć i Przyszłość".

W listopadzie 2015 r. po raz pierwszy w Polsce odbędzie się zjazd szefów instytucji należących do Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia. Miejscem spotkania będzie Wrocław - powiedział PAP Marek Mutor, dyrektor Ośrodka "Pamięć i Przyszłość".

Platforma Europejskiej Pamięci i Sumienia powstała w 2011 r. i zrzesza 43 organizacje publiczne i społeczne z Unii Europejskiej, Mołdawii, Ukrainy, Kanady i USA. Do jej głównych zadań należą badania i edukacja na temat reżimów totalitarnych oraz upamiętnienie ich ofiar.

Obok Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" z polskich instytucji przynależą do Platformy również: Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

"Czujemy się wyróżnieni, że będziemy gospodarzami pierwszego w Polsce spotkania szefów tak szacownych instytucji. Wybór nie był przypadkowy, to była reakcja na nasz projekt związany z budową centrum wystawienniczego +Zajezdnia+. Członkowie platformy są bardzo zainteresowani wymianą i zaistnieniem na polskim rynku, a +Zajezdnia+ im to umożliwi" - powiedział Mutor.

Centrum wystawiennicze "Zajezdnia" powstaje we Wrocławiu w miejscu historycznej zajezdni MPK, gdzie w 1980 r. rodziła się dolnośląska Solidarność. Oprócz funkcji wystawienniczej, ma też pełnić rolę edukacyjną, konferencyjną i kulturalną. Wybudowane również zostanie nowoczesne centrum dokumentacyjne. Inwestycja ma kosztować 36 mln zł.

Mutor podkreślił, że w ramach Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia jej instytucje będą mogły czasowo prezentować swe ekspozycje właśnie w "Zajezdni". "Współpracujemy już z pewnymi organizacjami z platformy. Są bardzo zainteresowane możliwością takich ekspozycji właśnie w Polsce. Mamy zamiar w przyszłym roku pokazać im, na co mogą liczyć w +Zajezdni+. To projekt o wymiarze europejskim" - dodał Mutor.

Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" powstał w 2007 r. z inicjatywy ministra kultury. Jest miejscem, w którym dokumentowana i popularyzowana jest wiedza o powojennej historii Wrocławia i Dolnego Śląska. Od 2009 r. jest jednostką samorządową Wrocławia. Przez sześć lat zrealizował ponad 100 projektów, poświęconych powojennej historii Polski. Są to m.in. publikacje, wystawy, produkcja dziewięciu filmów dokumentalnych, historyczne gry miejskie, akcje zbierania pamiątek i wspomnień od Polaków przesiedlonych z Kresów.

Platforma Europejskiej Pamięci i Sumienia zrzesza obecnie 43 podmioty. W 2011 r. w Pradze powołali ją przedstawiciele 21 instytucji. W rezolucji z kwietnia 2009 r. Parlament Europejski wezwał do utworzenia Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia, która zapewniłaby wsparcie dla tworzenia sieci i współpracy między krajowymi ośrodkami badawczymi, specjalizującymi się w dziedzinie historii totalitaryzmu oraz dla stworzenia ogólnoeuropejskiego centrum dokumentacji lub pomnika ofiar wszystkich reżimów totalitarnych.(PAP)

ros/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)