Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zjazd ZHR w cieniu sporu o krzyż harcerski

0
Podziel się

XI Zjazd ZHR wezwał Związek Harcerstwa Polskiego do "odstąpienia od
działań, które uniemożliwiają innym organizacjom harcerskim pełne i swobodne korzystanie ze swoich
praw" do krzyża harcerskiego. Od kilku lat ZHP ma prawa patentowe do tej harcerskiej odznaki.

bEhWyqSt

XI Zjazd ZHR wezwał Związek Harcerstwa Polskiego do "odstąpienia od działań, które uniemożliwiają innym organizacjom harcerskim pełne i swobodne korzystanie ze swoich praw" do krzyża harcerskiego. Od kilku lat ZHP ma prawa patentowe do tej harcerskiej odznaki.

"Krzyż harcerski symbolizuje wartości służby Bogu, Polsce i bliźnim i nie może być własnością tylko jednej organizacji. (...) Stając obok siebie do służby chcemy mieć świadomość, że Krzyż nas nie dzieli" - taką uchwałę podjął w ten weekend Zjazd Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Jak wyjaśniła PAP rzeczniczka prasowa XI Zjazdu phm. Anna Kowalska, chodzi o decyzję Urzędu Patentowego z 2004 r., który przyznał prawo ochronne do wzoru krzyża harcerskiego Głównej Kwaterze Związku Harcerstwa Polskiego. "Odwołaliśmy się od tej decyzji Urzędu, od kilku już lat czekamy na ostateczne rozwiązanie tej sprawy" - powiedziała Kowalska.

bEhWyqSv

Kształt krzyża harcerskiego wzorowany jest na odznaczeniu Virtuti Militari. Jako odznaka polskiego harcerstwa został zatwierdzony podczas konferencji zjednoczeniowej ZHP w 1918 r. Odznaka nadawana jest harcerzom podczas składania przez nich przyrzeczenia.

Kierownik wydziału promocji GK ZHP phm. Magdalena Suchan nie chciała w niedzielę komentować tej sprawy. Jak powiedziała w rozmowie z PAP, ZHP zajmie stanowisko w tej sprawie w poniedziałek.

XI Zjazd ZHR w warszawskiej Galerii Porczyńskich rozpoczął się w piątek i zakończył w niedzielę. Wzięło w nim udział blisko 300 delegatów z całego kraju. Zjazd to najwyższa władza Związku. Odbywa się raz na dwa lata i decyduje o sprawach ideowych, programowych i strukturalnych organizacji.

Podczas Zjazdu wybrano też nowe władze naczelne ZHR. Przewodniczącym powtórnie został hm. Michał Butkiewicz, sprawujący tę funkcję od 2008 r. Naczelniczką organizacji harcerek kolejną kadencję będzie hm. Maria Brzeska-Deli. Naczelnikiem organizacji harcerzy został hm. Radosław Podogrocki, który zastąpi na tym stanowisku hm. Michała Sternickiego. Nowo wybrane władze naczelne ZHR zostały zobowiązane do opracowania i przedłożenia kolejnemu Zjazdowi strategii Związku na lata 2012-2021.

bEhWyqSB

Na Zjeździe wprowadzona została też okolicznościowa odznaka ZHR - "Czas Patriotów". Do jej otrzymania uprawnieni są wszyscy członkowie Związku, którzy w dniach Żałoby Narodowej po katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem brali udział w służbach, pomocy organizacyjnej, zaciągali warty, reprezentowali ZHR lub uczestniczyli w uroczystościach żałobnych i mszach świętych upamiętniających ofiary tego wypadku.

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to druga co do wielkości (po ZHP) organizacja harcerska w Polsce. Istnieje od 1989 r.; obecnie należy do ZHR ok. 15 tys. członków. Organizacja odwołuje się do tradycji skautingu i harcerstwa polskiego, kontynuuje zasady programowe Związku Harcerstwa Polskiego z lat 1918-1939. ZHR podkreśla też, że w swej działalności kieruje się wartościami chrześcijańskimi - w jego statucie zapisano, że wyłącznie chrześcijanie mogą być instruktorami Związku. (PAP)

mca/ mhr/

bEhWyqSW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)