Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zlot Miłośników Fortyfikacji w Boryszynie

0
Podziel się:

Parada pojazdów wojskowych, widowiskowa inscenizacja bitwy pod
Mokrą z 1939 roku, jarmark militarny i koncerty - to niektóre atrakcje 8. Zlotu Miłośników
Fortyfikacji, który 4 i 5 czerwca odbędzie się w Boryszynie w gminie Lubrza.

Parada pojazdów wojskowych, widowiskowa inscenizacja bitwy pod Mokrą z 1939 roku, jarmark militarny i koncerty - to niektóre atrakcje 8. Zlotu Miłośników Fortyfikacji, który 4 i 5 czerwca odbędzie się w Boryszynie w gminie Lubrza.

Dwudniowy Zlot Miłośników Fortyfikacji to największe wydarzenie promocyjne gminy Lubrza. To także jedna z największych tego typu imprez w Zachodniej Polsce, która co roku przyciąga tysiące miłośników fortyfikacji i wojskowości. Bogaty program sprawia, że zlot odwiedza także wielu turystów.

Nie bez powodu Lubrza stawia na ten rodzaj imprezy masowej. Na terenie tej niewielkiej gminy znajduje się ciekawy fragment Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego - ogromnego kompleksu poniemieckich fortyfikacji, które powstały w latach 1934-1944. W okolicach wsi Boryszyn zlokalizowana jest podziemna trasa turystyczna "Pętla Boryszyńska".

Piątek (4 czerwca) upłynie pod znakiem koncertów i towarzyszącego zlotowi Międzynarodowego Festiwalu Zespołów Rockowych. W tym roku zaprezentują się kapele z Polski, Niemiec i Białorusi.

Laureat festiwalu otrzyma w nagrodę statuetkę Złotego Nietoperza, która nawiązuje do największego w Europie rezerwatu nietoperzy znajdującego się w pobliskich podziemnych fortyfikacjach "Pętli Boryszyńskiej". Gwiazdą piątkowego wieczoru będzie zespół TSA.

Głównym dniem zlotu będzie jednak sobota (5 czerwca). Wielkie święto miłośników militariów rozpocznie parada pojazdów wojskowych na trasie Boryszyn - Lubrza (Chałupczyn)- Boryszyn (około 15 km).

Potem wszyscy wrócą do wielkiego obozowiska, pełnego sprzętu wojskowego i pasjonatów, paradujących w oryginalnych strojach różnych formacji, a lubuskie jednostki wojskowe zaprezentują wyposażenie polskiej armii.

Kulminacyjnym punktem drugiego dnia zlotu będzie inscenizacja batalistyczna (godz. 17.15). Reżyserem widowiska przedstawiającego rekonstrukcję bitwy pod Mokrą (1939 r.) będzie Bogusław Wołoszański.

W widowisku udział weźmie około stu uczestników w oryginalnym historycznym umundurowaniu, dysponujących replikami broni z czasów II wojny światowej, strzelającymi amunicją hukową.

W inscenizacji zostaną także wykorzystane historyczne pojazdy wojskowe, materiały pirotechniczne oraz samoloty z grupy akrobatycznej "Żelazny" z Aeroklubu Ziemi Lubuskiej w Przylepie. Jej piloci będą markowali naloty bombowców.

Po raz pierwszy częścią inscenizacji będzie szarża kawalerii. Rekonstrukcję bitwy będzie można także obejrzeć na telebimach.

Po inscenizacji na scenie rozpoczną się koncerty muzyczne. Gwiazdą drugiego dnia imprezy będzie zespół Acid Drinkers. Potem na scenie pojawi się znany prezenter muzyczny Hirek Wrona, który poprowadzi video-dyskotekę.

Program imprezy zawiera mnóstwo innych ciekawych propozycji m.in.: pokazy motocrossowe, jarmark militariów, a nawet wybory miss zlotu. Organizatorzy zapraszają także do zwiedzania pobliskiej podziemnej trasy turystycznej MRU "Pętla Boryszyńska". Podczas zlotu bilety będą tańsze niż zwykle.

Jak powiedział PAP wójt gminy Lubrza Eugeniusz Chamarczuk, w tym roku usprawniono komunikację w rejonie Boryszyna i zorganizowano kilka dodatkowych parkingów, z których busami będzie można dojechać na miejsce zlotu.

Podczas imprezy będzie prowadzona zbiórka dla powodzian.

W ub. roku Zlot Miłośników Fortyfikacji w Boryszynie odwiedziło ok. 20 tys. ludzi z całej Polski.(PAP)

mmd/ abe/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)