Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmarł biskup ewangelicki Tadeusz Szurman

0
Podziel się:

Zwierzchnik katowickiej diecezji Kościoła ewangelicko-augsburskiego i
zastępca zwierzchnika tego Kościoła w Polsce bp Tadeusz Szurman zmarł w czwartek w wieku 59 lat -
poinformował PAP rzecznik kościoła ewangelickiego w Polsce ks. Wojciech Pracki.

Zwierzchnik katowickiej diecezji Kościoła ewangelicko-augsburskiego i zastępca zwierzchnika tego Kościoła w Polsce bp Tadeusz Szurman zmarł w czwartek w wieku 59 lat - poinformował PAP rzecznik kościoła ewangelickiego w Polsce ks. Wojciech Pracki.

Jak zaznaczył, bp Szurman był przewodnikiem duchowym i mentorem dla wielu pokoleń wiernych i duchownych Kościoła ewangelickiego. Cieszył się też szacunkiem i uznaniem społeczności Katowic i woj. śląskiego, a także Kościoła katolickiego - został m.in. honorowym obywatelem Katowic, był też laureatem m.in. nagrody im. Karola Miarki i katolickiej nagrody im. ks. Szramka.

Bp Tadeusz Szurman urodził się w 1954 r. w Simoradzu na Śląsku Cieszyńskim. Ordynowany na duchownego luterańskiego w 1978 r., był proboszczem parafii w Świętochłowicach i Rudzie Śląskiej-Wirku, a także administratorem parafii w Zabrzu. Od 1993 r. był proboszczem ewangelickiej parafii katedralnej w Katowicach.

Posługiwał jako duszpasterz młodzieżowy diecezji katowickiej, był ogólnopolskim duszpasterzem młodzieży i przewodniczącym Komisji Młodzieżowej Polskiej Rady Ekumenicznej. Pełnił funkcję prezesa Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

W październiku 2001 r. został wybrany na biskupa diecezji katowickiej; urząd objął w styczniu 2002 r. Od 2010 r. był zastępcą zwierzchnika Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce bp. Jerzego Samca.

Jak podkreślano przy nadaniu bp. Szurmanowi honorowego obywatelstwa Katowic w 2012 r., od lat był on zaangażowany w sprawy bieżące tego miasta, a także w pielęgnowanie historii i pamięci o jego założycielach.

Biskup przeprowadził też gruntowny remont zabytkowego kościoła Zmartwychwstania Pańskiego, gdzie był proboszczem. To najstarsza murowana budowla sakralna w Katowicach, która - jak akcentowały władze miasta - za bp. Szurmana stała się nie tylko miejscem modlitwy i spotkań wiernych Kościoła luterańskiego, ale też miejscem różnych wydarzeń artystycznych, m.in. koncertów. Kierowana przez niego parafia rozwinęła natomiast szeroką działalność społeczną.

Sam bp Szurman, odbierając honorowe obywatelstwo Katowic mówił, że pochodząc ze Śląska Cieszyńskiego, jest Polakiem - jako że ziemia ta walczyła o polskość - a równocześnie zawsze czuł się Górnoślązakiem.

Bp Szurman był autorem wielu artykułów z dziedziny teologii, spraw społecznych czy historii. Wydał dwa tomiki poezji. Był inicjatorem wielu przedsięwzięć kulturalnych i społecznych, za które wielokrotnie był nagradzany. Z jego inicjatywy natomiast od 2004 r. osoby zasłużone w dziedzinie ekumenizmu, tolerancji i integracji europejskiej otrzymują nagrody - "Śląskie szmaragdy".

Biskup Tadeusz Szurman pozostawił żonę i córkę.

Pogrzeb bp. Tadeusza Szurmana zaplanowano na poniedziałek 3 lutego. Uroczystości odbędą się w kościele Zmartwychwstania Pańskiego i na cmentarzu ewangelickim przy ul. Francuskiej w Katowicach.(PAP)

mtb/ itm/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)