Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zmarł prof. Juliusz Bardach - nestor polskich historyków prawa

0
Podziel się

W wieku 96 lat zmarł we wtorek w Warszawie prof. Juliusz Bardach, nestor
polskich historyków prawa - poinformował Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
na swojej stronie internetowej.

bEgJVhyZ

W wieku 96 lat zmarł we wtorek w Warszawie prof. Juliusz Bardach, nestor polskich historyków prawa - poinformował Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego na swojej stronie internetowej.

Prof. Bardach był autorem niemal 600 prac naukowych. Najwięcej prac poświęcił studiom nad ustrojem społecznym, politycznym i prawem sądowym Polski średniowiecznej. Prowadził również badania nad historią ustroju, prawa i myśli politycznej Litwy historycznej, a także Inflant Polskich.

Profesor Bardach urodził się w 1914 roku w Odessie. Ukończył gimnazjum Mikołaja Kopernika we Włodzimierzu Wołyńskim. Był absolwentem Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Monograficzne studium pt. "Adopcja w prawie litewskim XV i XVI wieku" (druk 1938 r.) stało się podstawą doktoratu uzyskanego na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1948 r.

bEgJVhzb

Od roku 1950 wykładał na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1954-1968 był dyrektorem Instytutu Historii Państwa i Prawa UW, który współorganizował w 1952 r. Równolegle kierował też zakładami naukowymi o podobnym kierunku w Polskiej Akademii Nauk.

Opublikował m.in. 5-tomową "Historię państwa i prawa Polski do połowy XV wieku", był też redaktorem oraz współautorem kolejnych czterech tomów syntezy dziejów państwa i prawa Polski. Z badań szczegółowych prof. Bardach zajmował się m.in. początkami państwa i prawa oraz genezą parlamentaryzmu polskiego.

Litwie i Białorusi poświęcił m.in. dwa zbiory rozpraw: "Studia z dziejów ustroju i prawa Wielkiego Księstwa Litewskiego XIV-XVII w." (1970) i "O dawnej i niedawnej Litwie" (1988).

"W mojej pracy podejmowałem różnorodne tematy, a decydowała o tym zawsze moja przemożna ciekawość" - mówił profesor Bardach podczas nadania mu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego w 1996 roku.

bEgJVhzh

Był członkiem Komitetu Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk, Komitetu Nauk Prawnych PAN, Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, doktorem honoris causa Uniwersytetów: Łódzkiego, Warszawskiego i Wileńskiego. Odznaczono go również Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

W latach 1980-1985 był przewodniczącym komisji studiów slawistycznych międzynarodowego Komitetu Nauk Historycznych. We Włoszech przyjęły go do swego grona dwa znakomite towarzystwa naukowe: starodawna Accademia Nazionale dei Lincei i Accademia Mediterranea delle Scienze. (PAP)

ekr/ agt/ ls/ gma/

bEgJVhzC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)