Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmarł reżyser cyrkowy Michał Chmielewski

0
Podziel się:

Reżyser cyrkowy Michał Chmielewski, wychowawca kilku pokoleń artystów
cyrkowych, współtwórca wielu widowisk, zmarł w wieku 64 lat - poinformował PAP w środę brat
artysty, Andrzej Chmielewski.

Reżyser cyrkowy Michał Chmielewski, wychowawca kilku pokoleń artystów cyrkowych, współtwórca wielu widowisk, zmarł w wieku 64 lat - poinformował PAP w środę brat artysty, Andrzej Chmielewski.

"Był jednym z nielicznych reżyserów w Polsce posiadających specjalizację w dziedzinie sztuki cyrkowej" - powiedział PAP Andrzej Chmielewski.

Michał Chmielewski urodził się 17 marca 1946 roku w Gdańsku, był absolwentem moskiewskiej Rosyjskiej Akademii Sztuki Teatralnej (GITIS), wieloletnim wykładowcą Państwowej Szkoły Cyrkowej w Julinku (woj. mazowieckie) i w Warszawie.

Państwowa Szkoła Sztuki Cyrkowej w Warszawie powstała w 2000 roku z inicjatywy m.in. Michała Chmielewskiego. Szkoła prowadzi zajęcia w liceum przy Narbutta i kształci adeptów, którzy na zakończenie nauki dostają dyplom, umożliwiający im pracę na całym świecie.

"Mój brat wychował wiele pokoleń artystów cyrkowych, występujących w cyrkach w Polsce i na świecie; jego uczniowie odnoszą sukcesy m.in. w USA i Francji" - powiedział PAP brat zmarłego.

Jak dodał, Michał Chmielewski był też współtwórcą wielu widowisk telewizyjnych i plenerowych m.in. "Klaunady" podczas Festiwalu Sztukmistrzów w Lublinie w roku 2008, konsultantem ds. efektów cyrkowych filmu "Trzy szalone zera" (1999, reż. Wiktor Skrzynecki)
i serialu "Defekt" (2003-05, reż. Maciej Dutkiewicz)
.

Chmielewski zmarł 20 marca. Nabożeństwo żałobne odbędzie się w piątek w drewnianym kościele na Bródnie o godz. 10, po nim nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego na miejscowy cmentarz. (PAP)

agz/ hes/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)