Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmarła Hanka Bielicka

0
Podziel się:

9.3.Warszawa - We czwartek w Warszawie zmarła Hanka Bielicka,
aktorka teatralna i filmowa, nazywana "królową estrady i kabaretu"
oraz "mistrzynią monologu". W listopadzie ubiegłego roku skończyła
90 lat.

9.3.Warszawa - We czwartek w Warszawie zmarła Hanka Bielicka, aktorka teatralna i filmowa, nazywana "królową estrady i kabaretu" oraz "mistrzynią monologu". W listopadzie ubiegłego roku skończyła 90 lat.

Artystka była aktywna zawodowo niemal do samej śmierci. Jeszcze w tym tygodniu telewidzowie podziwiali Hankę Bielicką w programie "Szymon Majewski Show" nagranego kilka tygodni temu. Kinowa publiczność może od lutego oglądać aktorkę w głośnej ekranizacji powieści Katarzyny Grocholi "Ja wam pokażę!".

Hanka Bielicka urodziła się w 1915 roku w miejscowości Konowka (obecnie Ukraina). Studiowała romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim i aktorstwo w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej w Warszawie pod okiem Aleksandra Zelwerowicza.

Na scenie zadebiutowała w 1939 roku w Teatrze na Pohulance w Wilnie. Od 1949 Bielicka grała w warszawskim Teatrze Współczesnym.

W 1954 r. Ludwik Sempoliński zaproponował Bielickiej zagranie roli w "Żołnierzu królowej Madagaskaru" w Teatrze Syrena. W ten sposób artystka związała się z teatrem, w którym występowała przez ponad 40 lat. Często pojawiała się także na estradzie, m.in. w kabaretach "Szpak", "U Lopka", "U Kierdziołka".

Podczas występu w krakowskim kabarecie "Siedem kotów" w 1947 r. poznała Bogdana Brzezińskiego, który obiecał napisać coś specjalnie dla Bielickiej. Kilka lat później stworzył postać Dziuni Pietrusińskiej - komentującej paradoksy rzeczywistości sąsiedzkiej i ogólnospołecznej "paniusi miejsko-wiejskiej z dość poważnie zmąconym poczuciem własnych korzeni", jak scharakteryzował postać sam autor.

W tej roli bawiła publiczność i słuchaczy radiowego "Podwieczorku przy mikrofonie" przez 25 lat. Jako Dziunia wygłosiła ponad tysiąc monologów. Zagrała w ponad 20 filmach i wielu serialach m.in. w "Zakazanych piosenkach" (1946), "Celulozie" (1953), "Cafe pod Minogą" (1959 ), "Małżeństwie z rozsądku" (1966), "Panu Wołodyjowskim" (1969). (PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)