Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmiana konstytucji już w następnej kadencji

0
Podziel się:

Projektu noweli w sprawie relacji Polski z Unią Europejską nie ma w programie obrad ostatniego posiedzenia parlamentu.

Zmiana konstytucji już w następnej kadencji
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Nowela konstytucji odnosi się do relacji Polski z Unią Europejską. Wczorajsze posiedzenie Konwentu Seniorów nie wprowadziło tego punktu do porządku obrad izby.

Zgodnie z projektem do konstytucji miałby zostać dodany nowy rozdział regulujący kwestie członkostwa Polski w UE. Ustalałby on m.in. wysokość progów wyrażania przez polski parlament zgody na ratyfikację umowy międzynarodowej w relacjach Polski z UE. Zgodnie z propozycją, wymagana byłaby większość 2/3 głosów zarówno w Sejmie, jak i w Senacie. Taka sama większość byłaby także wymagana w przypadku ewentualnej decyzji o wyjściu Polski z UE. W nowym rozdziale konstytucji byłoby ponadto zapisane, że politykę Polski w UE prowadzi rząd, a prezydent w tym zakresie współdziała z premierem i właściwym ministrem.

Zmiany w konstytucji zaproponował prezydent Bronisław Komorowski. Na poprzednim posiedzeniu Sejmu, pod koniec sierpnia, odbyło się drugie czytanie projektu. Wówczas klub PO zgłosił kilka poprawek.

Zostały one jednak odrzucone przez komisję głosami PiS, SLD oraz dwóch posłów PO, w tym szefa komisji, posła Platformy Jarosława Gowina. To głosowanie kończyło prace sejmowej komisji ds. zmian w konstytucji i projekt powinien trafić do ostatecznego głosowania na posiedzeniu Sejmu.

Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna powiedział, że nadal nie ma opinii MSZ w sprawie propozycji zmian w konstytucji. Marszałek zapowiedział wczoraj, że bez tej opinii Konwent Seniorów nie wprowadzi tego punktu do porządku obrad ostatniego posiedzenia Sejmu. _ - - Jeśli opinii nie będzie - nie będzie głosowania _ - podkreślił Schetyna.

CZYTAJ W MONEY.PL:

Zdaniem wiceprzewodniczącego komisji konstytucyjnej Karola Karskiego z PiS. MSZ nie wywiązało się ze swojego ustawowego obowiązku. _ - To dziwna sytuacja, kiedy czynność techniczna urzędnika aparatu państwowego wstrzymuje prace nad nowelizacją konstytucji _ - powiedział.

Posłowie zasiadający w komisji oceniają jednak, że brak opinii MSZ to tylko pretekst do zablokowania głosowania nad projektem. Wiceszef komisji Eugeniusz Kłopotek z PSL powiedział, że prawdziwą przyczyną jest konflikt między stroną rządową a Kancelarią Prezydenta. _ - Niedawno jeszcze narzekaliśmy i krytykowaliśmy wojenkę między małym a dużym pałacem, gdy prezydentem był Lech Kaczyński. Czyżbyśmy mieli powtórkę z rozrywki? Panowie, nie bawmy się konstytucją _ - apelował poseł.

Także według Karskiego ta sytuacja pokazuje, że dobro Polski musiało ustąpić partyjnym partykularyzmom. _ - Wypracowaliśmy projekt dobry dla Polski, wzmacniający jej pozycję w UE, rozwiązania były przyjęte jednomyślnie w podkomisji i w komisji. Okazało się jednak, że w ostatnim momencie ten kompromis został zerwany przez ośrodek rządowy _ - ocenił Karski.

Gowin twierdzi jednak, że nie należy _ załamywać rąk _ i zapewnia, że w następnej kadencji Sejm wznowi prace nad rozdziałem konstytucji dotyczącym spraw europejskich.

Prezydent Bronisław Komorowski mówił tydzień temu, że nie wyklucza, iż po wyborach wróci do swojego projektu zmian w konstytucji dotyczącego członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Ocenił jednak przy tym, że przyjęcie tego typu projektu jeszcze w czasie naszej prezydencji byłoby sukcesem i _ dobrym sygnałem _, świadczącym o zaangażowaniu Polski w pogłębianie się procesu integracji europejskiej.

Także wiceprzewodniczący komisji Jarosław Matwiejuk z SLD ubolewał w rozmowie z PAP, że obecnemu Sejmowi nie uda się zakończyć prac nad nowelizacją konstytucji. _ Bez wątpienia w polskiej konstytucji jest luka prawna, która dotyczy relacji Polski z UE. Była znakomita sposobność, żeby przy pomocy projektu prezydenta i szeroko rozumianego kompromisu tę lukę zapełnić _ - dodał. Wyraził nadzieję, że dorobek komisji zostanie wykorzystany na początku przyszłej kadencji Sejmu.

Gowin tłumaczył, że w przyszłym Sejmie przy pracach nad taką nowelizacją wyzwaniem będzie szukanie kompromisu uwzględniającego argumenty strony rządowej. Jak zaznaczył projekt prezydenta nie przewidywał rozszerzenia uprawnień głowy państwa, ale _ w zgodzie z Traktatem Lizbońskim wzmacniał pozycję parlamentu _ w relacjach z UE. _ To natomiast rodzi obiektywny konflikt racji z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. MSZ we wszystkim krajach unijnych kładzie nacisk, by proces integracji przebiegał szybko i sprawnie _ - tłumaczył.

Nadzwyczajna komisja ds. zmian w konstytucji powstała w ubiegłym roku i pracowała m.in. nad dwoma projektami zmian w konstytucji, dotyczącymi relacji Polski z UE - prezydenckim i autorstwa PiS. Po ponad pół roku prac zasiadającym w niej posłom udało się wypracować kompromis ws. noweli ustawy zasadniczej, który poparli przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych.

O poprzednich zmianach w konstytucji czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/237/t152813.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/komorowski;zadowolony;z;kompromisu;wokol;zmian;w;konstytucji,215,0,876759.html) Komorowski zadowolony. Liczy na Sejm Bronisław Komorowski cieszy się z kompromisu wokół prezydenckiego projektu konstytucji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/200/t126408.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zmiana;konstytucji;pod;dyktando;euro,0,0,736256.html) Zmiana konstytucji pod dyktando euro Komorowski: Wcale nie musimy się śpieszyć, do eurolandu wejdziemy kiedy będziemy gotowi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/123/t90491.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zmiana;konstytucji;gowin;na;czele;komisji,207,0,701647.html) Zmiana konstytucji? Gowin na czele komisji Platforma proponuje zmniejszenie liczby posłów i senatorów oraz osłabienie weta prezydenta.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)