Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmodernizowano 132 km sieci ciepłowniczej w Krakowie

0
Podziel się:

132 km sieci ciepłowniczej i 535 węzłów grzewczych zostało zmodernizowanych w
Krakowie w ramach projektu współfinansowanego z Funduszu Spójności UE. Modernizacja kosztowała 75,5
mln euro, z czego ponad 54 mln euro wyniosło unijne dofinansowanie.

132 km sieci ciepłowniczej i 535 węzłów grzewczych zostało zmodernizowanych w Krakowie w ramach projektu współfinansowanego z Funduszu Spójności UE. Modernizacja kosztowała 75,5 mln euro, z czego ponad 54 mln euro wyniosło unijne dofinansowanie.

Realizowany w latach 2006-2009 przez krakowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej projekt był pierwszym i dotychczas największym przedsięwzięciem w Polsce z dziedziny przesyłu ciepła, współfinansowanym z Funduszu Spójności.

Prace były prowadzone w Krakowie i w Skawinie. Rurociągi ciepłownicze wykonane w tradycyjnej technologii wymieniono na nowe, w których stosowne są rury preizolowane. Dzięki temu mniejsze są straty energii podczas przesyłu ciepła, a instalacje alarmowe w nowoczesnych rurociągach pozwalają na szybką i precyzyjną lokalizację ewentualnych awarii.

Modernizowane węzły ciepłownicze, których najwięcej było w Nowej Hucie, zostały wyposażone w pełną automatykę pogodową.

Największą pod względem wartości (9 mln euro) i najtrudniejszą częścią projektu była przebudowa magistrali ciepłowniczej o średnicy 1000 mm Skawina - Kraków na odcinku 2,4 km. Stare rurociągi, które wcześniej były poprowadzone po wysokiej estakadzie, wymieniono na rury preizolowane, ułożone w ziemi.

Dzięki modernizacji sieci zmniejszyły się straty podczas przesyłu ciepła do odbiorców, o ok. 40 proc. spadła liczba awarii, a o 10 proc. niższe są straty wody zdemineralizowanej w sieciach cieplnych.

W czwartek podczas uroczystego zakończenia projektu p.o. dyrektor Departamentu Ochrony Klimatu w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska Katarzyna Siwkowska podkreśliła, że Kraków był pierwszym miastem, w którym realizowano współfinansowany z unijnych środków projekt związany z przesyłem ciepła. Jak mówiła, mimo że krakowskie MPEC nie mogło - jak jest to w przypadku innych projektów związanych z ochroną środowiska - liczyć na wsparcie czy podpowiedzi rozwiązań z innych gmin, doskonale sobie poradziło.

"To niewidoczna, ale bardzo istotna poprawa jakości życia mieszkańców" - podkreślił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

MPEC ma jeszcze przygotować raport końcowy z realizacji projektu, który musi zaakceptować Komisja Europejska.

MPEC w Krakowie dostarcza ciepło do ok. 8 tys. obiektów: w Krakowie, Skawinie, Wieliczce i Miechowie. Miejski system ciepłowniczy jest zasilany z trzech źródeł: Elektrociepłowni Kraków, Elektrowni Skawina i ArcelorMittal Poland. Sieć ciepłownicza ma długość 764 km, z czego 358 km jest wykonane w technologii rur preizolowanych. (PAP)

wos/ je/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)