Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Znani Polacy o potrzebie wzniesienia stałego gmachu Muzeum Historii Polski w 2018 r.

0
Podziel się:

Na 100-lecie niepodległości w 2018 roku powinna zostać wybudowana stała
siedziba Muzeum Historii Polski - przekonują znane osobistości świata nauki, edukacji, kultury i
mediów w spocie filmowym emitowanym przez MHP w internecie.

bEsuXhLp

Na 100-lecie niepodległości w 2018 roku powinna zostać wybudowana stała siedziba Muzeum Historii Polski - przekonują znane osobistości świata nauki, edukacji, kultury i mediów w spocie filmowym emitowanym przez MHP w internecie.

Film "Na stulecie niepodległości - Muzeum Historii Polski" jest częścią kampanii informacyjnej dotyczącej powstania stałej siedziby Muzeum Historii Polski w 2018 r. (aktualnie muzeum mieści się w tymczasowym gmachu przy ul. Senatorskiej 35), uruchomionej w związku ze zbliżającym się Świętem Niepodległości.

Produkcję można obejrzeć w internecie, m.in. na prowadzonym wspólnie przez PAP i MHP portalu historycznym www.dzieje.pl, platformie Youtube, a także portalach społecznościowych Facebook i Twitter.

bEsuXhLr

"Każdy człowiek nosi w sobie pamięć zdarzeń, pamięć spotkań z ludźmi, pamięć rozmów z dziadkami i rodzicami. Nosi w sobie pewną historię, która pomaga nam żyć, ostrzega nas. Ale umieramy i razem z nami umiera nasza pamięć. Dlatego jest tak ważne, aby powstał budynek Muzeum Historii Polski, żeby ta nasza pamięć mogła być przekazywana dalszym pokoleniom" - tłumaczy w filmie Anna Dymna, aktorka i szefowa Fundacji "Mimo Wszystko".

O społeczne poparcie planów budowy muzeum apelują w spocie reklamowym także inni znani Polacy. "Historia Polski naprawdę jest fascynująca" - przekonuje aktorka Grażyna Wolszczak.

Nauczyciel historii Jan Wróbel podkreśla, że powstanie stałej siedziby MHP ma wielkie znaczenie dla edukacji młodych Polaków. "Chciałbym najdalej w 2018 r. móc moim uczniom i znajomym opowiadać w wielkim budynku Muzeum Historii Polski te i inne historie o fajnych Polakach i fajnych Polkach" - tłumaczy Wróbel.

Według historyka prof. Antoniego Dudka, budowa stałego gmachu MHP pomoże w przekazywaniu całościowej wiedzy o polskiej historii. "Nie ma dziś w Polsce takiego miejsca, w którym można by było poznać historię Polski +od Mieszka do Leszka+. Dlatego też jestem przekonany, że w 2018 r. powinno powstać Muzeum Historii Polski" - zaakcentował badacz.

bEsuXhLx

Dyrektor MHP Robert Kostro podkreślił, że muzeum z nową siedzibą będzie pierwszym miejscem w kraju, gdzie zostanie opowiedziana cała historia Polski. "Jest coraz większe zainteresowanie nowoczesnymi formami opowiadania o polskich dziejach, zarówno ze względu na wychowanie młodzieży, jak i z uwagi na cudzoziemców, którzy przybywają do Warszawy. Potrzebna jest także inteligentna rozrywka, a takie muzeum jest formą inteligentnej rozrywki - uczącej, bawiącej, prowokującej do stawiania ważnych pytań. Myślę, że te pytania będą nas rozwijały, pomagały nam zrozumieć historię, uczyły większej kultury w sporach, polemikach, dyskusjach toczących się wokół przeszłości" - tłumaczył Kostro.

Jak dodał placówce zależy na dotarciu do jak najszerszej publiczności. "Chcemy uświadomić ludziom, że nasze muzeum jest placówką dla każdego. Muzeum będzie mówiło o naszej wspólnej przeszłości, będzie posiadać program zdolny zainteresować osoby o każdym poziomie wiedzy" - podkreślił dyrektor MHP.

W jego opinii, najlepszą datą na wzniesienie nowego gmachu muzeum jest rok 2018, kiedy przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. "To data symboliczna, zawsze takie daty mobilizują do działania. Zamiast stawiać kolejny betonowy pomnik, wydaję się, że lepszym rozwiązaniem będzie nowoczesny, wspaniały obiekt wystawienniczo-edukacyjny, który będzie pomagał w kształtowaniu kolejnych pokoleń, wychowywaniu światłych Polaków" - podsumował dyrektor MHP.

Muzeum Historii Polski funkcjonuje od 2006 r., jest instytucją podległą Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

bEsuXhLy

Konkurs architektoniczny na projekt przyszłego gmachu muzeum rozstrzygnięto w 2009 r. - zwyciężyła praca zespołu Paczowski et Fritsch z Luksemburga. Zgodnie z projektem budynek muzeum ma stanąć w pobliżu Zamku Ujazdowskiego, nad Trasą Łazienkowską. (PAP)

wmk/ mjs/ ls/

bEsuXhLS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)